Potrebni sastojci:
Maslac: 130 grama (ekvivalentno ½ šalice plus 1 žlica) Šećer: 100 grama (otprilike ½ šalice) Jaja: 3 Ekstrakt vanilije: 1 žličica Esencije badema (po izboru): ½ žličice Glatko brašno: 200 grama (oko 1⅓ šalice) Pečenje prah: 1¼ žličice voća i 1¼ žličice oraha (10 grama) Veličina mjerne posude: 240 mililitara.
Dimenzije tepsije:
dužina 21 cm, širina 11 cm, visina 6 cm.
PRIPREMA
U zdjeli miksera izmiješajte 130 g maslaca sa 100 g šećera. Tucite smjesu 3 do 4 minute, ili dok ne postigne laganu i pahuljastu konzistenciju.
Umiješajte pojedinačno jaja, pazeći da tuku velikom brzinom nakon dodavanja svakog pojedinačno. Potvrdite da je svako jaje temeljito izmiksano prije nego nastavite s dodavanjem sljedećeg jajeta.
Dodajte okuse miješanjem 1 žličice ekstrakta vanilije s ½ žličice esencije badema, po želji, dok se smjesa potpuno ne sjedini.
U posebnu zdjelu prosijte 200 g glatkog brašna i 1¼ žličice praška za pecivo da sjedinite suhe sastojke. Lagano lopaticom umiješajte polovicu ove suhe smjese u mokre sastojke. Nakon toga dodajte preostalu suhu smjesu i miješajte otprilike 15 sekundi ili dok se potpuno ne sjedini.
Uključite suho voće i orašaste plodove: Pažljivo umiješajte 150 grama suhog voća i orašastih plodova u tijesto, pazeći na ravnomjernu raspodjelu.
Pripremite pleh tako da lim za pečenje dimenzija 21x11x6 cm namažete maslacem ili ga obložite papirom za pečenje. Kada je tepsija pripremljena, izlijte smjesu u nju i špatulom zagladite vrh.
Pripremite kolač tako da prethodno zagrijete pećnicu na 170°C (338°F). Nakon što je pećnica spremna, pecite 40 do 45 minuta ili dok čačkalica zabodena u sredinu ne izađe čista.
Ostavite kolač da se ohladi u kalupu 10 minuta prije nego što ga prebacite na rešetku da se potpuno ohladi. Nakon što se ohladi, narežite tortu i poslužite je kao izvrstan međuobrok ili desert.
Gnojivo koje vrtlari najčešće preporučuju za sobne biljke lako je dostupno u vašoj kuhinji, osiguravajući da sve vaše biljke lijepo cvjetaju.
Danas ćemo predstaviti izbor vrlo učinkovitih formulacija za stvaranje domaćih gnojiva prikladnih za sobne biljke.
U vašoj kuhinji često se mogu pronaći najfinije opcije. Dopustite sebi inspiraciju i imajte povjerenja u prijedloge koje nudi portal trucosparalacasa.
Postoje brojne formulacije za domaća gnojiva; stoga ćemo započeti s onim koji potiče snažan i dovoljan razvoj korijena u biljkama.
Dovoljno je koristiti pivski kvasac; međutim, ako nije dostupan, instant kvasac se može koristiti kao alternativa. Ova tvar obiluje vitaminom B i tiaminom, a oba su vrlo korisna za optimalan rast biljaka i cvijeća.
Ovo jelo, pripremljeno kod kuće, najčešće je preporučeno od strane stručnjaka. Osim toga, ova tvar potiče razvoj korijena, omogućujući biljci da unese veću količinu hranjivih tvari.
Ovaj proces stimulira rast, što kasnije dovodi do faze cvatnje.
Da biste napravili ovo gnojivo, jednostavno pomiješajte litru vode u posudi sa žličicom pivskog kvasca. Pazite na temeljito miješanje prije nanošenja za zalijevanje svih sobnih biljaka.
Ovaj se postupak može ponavljati svakih 15 dana kako bi se osiguralo da biljke dobiju bitne hranjive tvari koje su im potrebne.
Preporučljivo je koristiti ovo organsko gnojivo i za cvjetnice i za biljke koje ne cvjetaju. Osim toga, postoje i druga domaća gnojiva bogata hranjivim tvarima prikladna za sobne biljke.
Da biste stvorili gnojivo pomoću sode bikarbone, počnite s ulijevanjem 500 ml vode sobne temperature u odgovarajuću posudu. Zatim dodajte 1 čajnu žličicu sode bikarbone i dobro promiješajte smjesu.
Dobivenu otopinu nanesite na korijen biljke ne više od jednom svakih 30 dana. Ovo gnojivo će povećati snagu i zdravlje sobnog cvijeća, čineći ga otpornijim na razne stresne uvjete.
Nadalje, primjena ovog gnojiva rezultirat će živahnijim i obilnijim cvjetovima na biljci.
Da biste napravili otopinu gnojiva, pomiješajte pola žličice sode bikarbone s pola žličice krumpirovog ili kukuruznog škroba u jednoj litri vode sobne temperature. Nanesite ovu mješavinu na biljke svakih 21 dan, pazeći da se u svaku posudu ne ulije više od 1 šalice otopine.
Ovo gnojivo obiluje korisnim mineralima koji jačaju otpornost imunološkog sustava vaših biljaka.
Vinegar
Pomiješajte 500 ml vode sobne temperature s 1 žličicom jabučnog octa. Ostavite smjesu da se aktivira 1 sat.
Koristite ga za zalijevanje biljaka ne više od jednom u 20 do 25 dana. Ovo gnojivo štiti cvijeće od bolesti i daje mu snagu potrebnu za ubrzani rast.
Da biste napravili gnojivo od kurkume, pomiješajte žličicu kurkume s jednom litrom vode i ostavite smjesu da kuha dva sata. Ovu otopinu treba nanositi na korijenje vaših biljaka ne više od jednom svakih trideset dana.
Ovo gnojivo osmišljeno je za jačanje imunološkog sustava vaših biljaka, zaštitu od bolesti i promicanje njihovog zdravog razvoja i rasta.
U posudu blendera ulijte 1 litru vode. Zatim umiješajte 1 žličicu šećera i 3 do 5 malih listova lovora.
Sve sastojke dobro izmiješajte dok ne dobijete glatku smjesu. Zatim filtrirajte otopinu i ostavite da odstoji 2 do 3 sata. Koristite ovo domaće gnojivo za zalijevanje biljaka na mjesečnoj bazi.
Uz primjenu ovog gnojiva, biljke će dobiti sve bitne hranjive tvari, osiguravajući da budu živahne i sposobne vam pružiti obilje bujnih cvjetova.
Počnite sitno nasjeckati 10 malih listova aloe vere, koji trebaju biti uskog oblika. Zatim pomiješajte ove nasjeckane listove u blenderu s 1 litrom vode i 1 žličicom krumpirovog ili kukuruznog škroba.
Zatim filtrirajte otopinu i ostavite da odstoji 2 do 3 sata. Upotrijebite ovu otopinu za navodnjavanje biljke, osiguravajući da dopre do korijena, svakih 21 do 25 dana.
Gnojivo služi za pomlađivanje cvjetova koji su oslabili. Osim toga, potiče rast i razvoj robusnog, sočnog lišća dok jača korijenski sustav.