Čini se da bi osobe s oslabljenim imunološkim sustavom i upalom uha trebale biti opreznije. Zaključak je da su upale uha vrlo neugodne i trebali biste ih moći odmah prepoznati kako biste ih mogli brzo liječiti.

Donosimo vam više informacija o simptomima upale uha i kako ih spriječiti. Ipak, trebamo vas podsjetiti da se, kao i za sve zdravstvene probleme, trebate posavjetovati s liječnikom za rješenja.

1. Svrbež

Ono što može početi kao blagi svrbež u unutarnjem ušnom kanalu može postati ozbiljnije ako se infekcija ne liječi odmah.

2. Crvenilo unutar i izvan ušiju

Može početi kao lagano crvenilo unutarnjeg ušnog kanala. Ali ako stanje nastavi napredovati, crvenilo i oteklina mogu postati vidljiviji ne samo unutar uha nego i izvana.

3. Nelagoda ili bol

U početku možete osjetiti opću bol u uhu, osobito nakon povlačenja ušne ušne šupljine ili guranja tragusa. Nakon nekog vremena možete se početi osjećati kao da su vam uši pune nečega. U težim slučajevima, bol se može širiti u vaše lice, vrat ili stranu glave.

4. Drenaža tekućine bez mirisa

Kao i kod drugih simptoma, tekućine bez mirisa može početi biti malo, ali može postati previše kako se infekcija dalje razvija.

5. Sluh je tup ili zvoni

U blagim slučajevima ovaj simptom se možda neće pojaviti, ali u težim slučajevima može doći do oštećenja sluha. Možda ćete se osjećati kao da ne čujete jasno ili možete osjećati stalnu zvonjavu duboko u ušima.

6. Natečeni limfni čvorovi na vratu

Ako se infekcija ne liječi, može uzrokovati značajno oticanje limfnih čvorova. To može uzrokovati groznicu jer vam cijeli ušni kanal može biti potpuno začepljen.

Kako spriječiti

1. Nemojte koristiti pamučne štapiće ili strane predmete

Pamučni štapići mogu očistiti stijenke uha, ali mogu i potisnuti ušni vosak dublje. Ako ustanovite da vam njihova uporaba uzrokuje nelagodu, trebali biste ih u potpunosti prestati koristiti. Osim toga, možda biste trebali izbjegavati češanje ušiju stranim predmetima kao što su ključevi, pribadače ili spajalice. Također mogu gurnuti ušni vosak dublje, iritirati kožu, pa čak i slomiti je.

2. Koristite kapu za plivanje ili čepiće za uši

Neki ljudi su osjetljiviji na infekcije uha, pa ako ste jedan od njih, trebali biste poduzeti neke mjere opreza. Prvo možete staviti kapu za plivanje kako vam voda ne bi ušla u uši. Također možete pokušati nositi čepiće za uši ako odgovaraju vašim ušima. Uvijek možete pitati svog liječnika o drugim mjerama opreza koje možete poduzeti.

3. Osušite uši fenom

Nakon izlaska iz vode, nagnite uši i očistite ih ručnikom, temeljito osušite uši. Naginjanjem glave i povlačenjem ušnih resica u različitim smjerovima, možete pomoći da voda sigurno iscuri iz vaših ušiju. Ako nakon povratka kući i dalje osjećate da vam ima vode u ušima, možete ih osušiti sušilom za kosu. Obavezno koristite malu brzinu i nisku temperaturu.

Preporučujemo