Vjerujući da proživljava početak menopauze, ubrzo je otkrila da njezini simptomi zapravo ukazuju na rak debelog crijeva.

Početni simptom koji je primijetila bio je ključ za otkrivanje njezine dijagnoze.
U početku je vjerovala da proživljava početak menopauze, da bi kasnije otkrila da joj je zapravo dijagnosticiran rak debelog crijeva. Simptom koji je prvi primijetila poslužio je kao ključni pokazatelj njezina stanja.

Prvom analizom utvrđeno je da boluje od anemije; međutim, liječnik je naglasio važnost nastavka pregleda nakon ove točke.

U siječnju 2021. Karla Mitchell, 36-godišnjakinja iz Velike Britanije, primijetila je ubrzani rad srca, što je isprva odbacila kao beznačajno. Međutim, nekoliko sati kasnije osjetila je nelagodu u nogama i osjećaj nedostatka zraka.

Unatoč svojoj pretpostavci da proživljava početak menopauze, donijela je proaktivnu odluku da se posavjetuje s liječnikom kako bi osigurala svoje dobro.

Prvom analizom utvrđeno je da boluje od anemije; no doktorica je naglasila kako je važno da se pregled na tome ne završi te je pristupila dodatnim, temeljitijim analizama.

Nakon što je dobila rezultate kolonoskopije, Karla je otkrila informaciju koja će joj zauvijek promijeniti tijek života.

Dijagnoza raka debelog crijeva kod ove mlade djevojke otkriva blisku povezanost s anemijom, budući da značajna većina pacijenata koji boluju od ovog raka također ima ovo stanje.

Tijekom mjeseca travnja 2022. Mičel je dobio dijagnozu Lynchovog sindroma, nasljednog stanja koje povećava sklonost raku debelog crijeva i raznim drugim vrstama raka.

Karla je preuzela važnu ulogu edukacije pojedinaca o Lynch sindromu i podizanja svijesti o simptomima raka crijeva.

Ova je djevojka izrazila želju da ospori pogrešno mišljenje da rak debelog crijeva pogađa isključivo starije osobe. Naglasila je kako je rak debelog crijeva sve rašireniji među mladima.

Rani pokazatelji raka crijeva mogu se manifestirati kao promjene u pokretima crijeva, uključujući zatvor ili proljev, zajedno s nelagodom u želucu, neobjašnjivim gubitkom težine, umorom i prisutnošću krvi u stolici.

Pravovremeno prepoznavanje raka uvelike olakšava liječenje, a statistike o raku crijeva u Velikoj Britaniji otkrivaju da gotovo sve osobe kod kojih je tumor dijagnosticiran u najranijoj fazi imaju visoku stopu preživljavanja.

Nakon dijagnoze raka debelog crijeva, Mitchell je bio podvrgnut hemikolektomiji, kirurškom zahvatu koji je trajao nešto više od četiri sata.

Tijekom ove medicinske intervencije liječnici su uspješno izrezali kancerogenu izraslinu kao i susjedne limfne čvorove. Osim toga, kirurški joj je uklonjen značajan dio crijeva, otprilike jedna trećina.

Rajčice u bocama, sitno nasjeckane.
Sastojci

Za one koji vole ljuto, dodajte dvije ljute feferone u smjesu od 5 kilograma rajčica, 2 žlice soli, 2 žlice šećera i vezicu peršina.

Priprema

Kako biste poboljšali proces guljenja, rajčicu prelijte vodom koja se kuha na pari i ostavite da odstoji neko vrijeme. Nakon što se kora lako ukloni, pažljivo ogulite rajčicu i nastavite je samljeti pomoću stroja za mljevenje mesa. Mljevene rajčice premjestite u zdjelu i po površini dodajte sol, šećer, sitno nasjeckani peršin i feferone narezane na ploške (ako ne volite ljutinu, izostavite dodatak feferona).

Započnite tako da smjesu zakuhate, a kada dosegne točku vrenja, ostavite da kuha još 15 minuta. Nakon toga smjesu dok je još topla pretočite u boce. Provjerite jesu li boce dobro zatvorene i prekrijte ih krpama kako bi održale temperaturu dok se ne ohlade. Prije pakiranja izvadite feferone (osim ako ne volite ljuto). Ja osobno ovu količinu mljevenih rajčica radije kuham dva puta jer tako dobijemo življu boju i sačuvamo veću koncentraciju vitamina. Za spremanje koristite boce od 7 decilitara sa širokim patentnim zatvaračima.

Preporučujemo