Za mene su svirači najljepše cvijeće na terasi ili u vrtu. Da bi lijepo i raskošno cvjetale potrebno je samo…
Domaći geraniji zahtijevaju različitu njegu u različito doba godine.
Od ranog proljeća do kasnog ljeta pri zalijevanju ovog cvijeća u vodu treba dodati malo gnojiva na bazi fosfora kako bi blagotvorno djelovalo na cvatnju.
Imajte na umu da udio dušika u gnojivu treba svesti na minimum jer geraniji mogu prestati cvjetati.
Ljeti pelargonije vole svježi zrak, pa ih donesite na terasu ili u vrt.
U početku, s promjenom prebivališta, geraniji mogu izgubiti lišće, a cvijeće se može malo “razboljeti”. Ali kasnije će vas njegovo cvjetanje oduševiti.
Odličan dodatak geraniju je otopina vode i joda:
U 1 litru vode potrebno je dodati 1 kap povidon-joda i 50 ml te otopine preliti na unutarnju stijenku posude. Nakon takvog zalijevanja pelargonije će cvjetati kontinuirano i u velikom broju.
Uklonite biljke iz biljaka bez trovanja: potpuno prirodno rješenje pesticida
Postoje neki učinkoviti načini za ubijanje biljaka bez upotrebe ijednog grama otrova.
Nakon kišne sezone svi smo primijetili povećanje broja lisnih uši na cvijeću, začinskom bilju i drugim usjevima. Evo nekoliko stvari koje možete učiniti u borbi protiv ovih nametnika:
1. Fizičko uklanjanje biljnih ušiju
To možete učiniti odmah na početku ako primijetite nekoliko zaraženih listova na biljci. Ponesite rukavice i četku i njima uklonite nametnike sa svojih biljaka. Ako uberete nekoliko zaraženih listova, svakako ih stavite u kantu sapunaste vode kako biste potpuno ubili lisne uši.
2. Jak protok vode
Međutim, s ovom metodom postoje problemi jer jake struje mogu oštetiti osjetljive biljke. Ova metoda još uvijek može uspješno ukloniti lisne uši sa čvrstog drveća i voćaka.
3. Koristite sapunicu
Uzmite nekoliko kapi sredstva za pranje posuđa i razrijedite ga vodom. Raspršite ovu mješavinu na napadnute biljke, pazeći da dospiju ispod lišća gdje se često skrivaju jaja lisnih ušiju. Sapun će razgraditi voštani zaštitni sloj koji stvaraju štetočine, a štetočine će umrijeti. Ali budite oprezni, ova mješavina će ubiti i korisne insekte, zbog čega je nemojte koristiti prečesto.
Obrišite lišće biljke komadićem pamuka namočenim u alkohol. Ovo će ukloniti ličinke s lišća. Nakon toga biljku isperite toplom vodom.
4. Eterična ulja
Pomiješajte jednake dijelove ulja majčine dušice, metvice, klinčića i ružmarina. Stavite 4 do 5 kapi u vodu i zatim sve to stavite u bočicu s raspršivačem. Zaražene biljke treba temeljito poprskati. Ova mješavina će uspješno ukloniti lisne uši, ali i ubiti njihova jajašca.
5. Korisni kukci
Ako u svom vrtu imate bubamare, imajte na umu da se one hrane biljnim ušima. Čak je moguće kupiti ove korisne kukce i unijeti ih u svoj vrt. Gdje su bubamare, nema lisnih uši. Leptiri čine istu stvar lisnim ušima. Možete čak upotrijebiti neke tehnike za privlačenje ovih korisnih kukaca u svoj vrt.
6. ptičica
Male ptice poput vrabaca uspješno će “eliminirati” lisne uši u vašem dvorištu. To ćete ih privući ako im ostavite mrvice hrane ili im osigurate živicu ili grm hortenzije gdje se mogu odmoriti.
7. Pazi na mrave.
Mravi vole mednu rosu koju luče lisne uši. Mravi stoga štite kolonije lisnih uši od grabežljivaca, slično kao što ljudi štite stoku. Odvratite pažnju mravima i lisnim ušima i bit će prepušteni na milost i nemilost bubamarama, leptirima, pa čak i pticama.
8. Lisne uši ne vole jake mirise
Uzgajajte češnjak, poriluk i druge biljke jakog mirisa, a lisne uši vam neće biti problem.