Sunčanje i kupanje, boravak u prirodi ili rad u vrtu neke su od najčešćih ljetnih aktivnosti koje vas mogu izložiti UV zrakama. Čak i uz sve potrebne mjere zaštite, nezgode se događaju, a kada do opeklina dođe zbog nepažnje, najbolje je znati što će biti od najveće pomoći, a što nikako.

Pitate li svoje majke i bake kako liječiti kožu opečenu suncem, vjerojatno ćete dobiti odgovor – jogurt. Slično će vam odgovoriti i internet zajednica kojoj su najdraži majoneza i vrhnje. Što zapravo najbolje hladi i umiruje opečenu kožu i ubrzava proces zacjeljivanja?

Huffington Post se za odgovore na ova pitanja obratio dermatolozima koji su predložili proizvode koje možete kupiti u drogeriji bez recepta, ali i praktična sredstva, od kojih su neka slijedila savjete vaše majke i bake.

crvenilo i štucanje

Ljetna bol o kojoj ne želite pričati, ali želite da je se zauvijek riješite: Ovo su najbolji savjeti za sprječavanje trljanja bedara
Zaboravite suhu i oštećenu kosu: ovo su najbolji ljetni savjeti za njegu kose i sjajne ideje za frizure koje možete nositi svaki dan
ljeto se vratilo

Zaboravite suhu i oštećenu kosu: ovo su najbolji ljetni savjeti za njegu kose i sjajne ideje za frizure koje možete nositi svaki dan
Mitovi o njezi kože: Evo zašto još uvijek izgorite na suncu unatoč UV zaštiti
upozoriti!

Mitovi o njezi kože: Evo zašto još uvijek izgorite na suncu unatoč UV zaštiti
nesteroidni protuupalni lijekovi
Kako bi se smanjila upala i nelagoda uzrokovana opeklinama, dermatolozi preporučuju uzimanje lijekova protiv bolova iz obitelji nesteroidnih protuupalnih lijekova. To uključuje ibuprofen, naproksen ili aspirin koje možete lako pronaći u ljekarnama.

NSAIL najbolje djeluju odmah nakon pojave opeklina od sunca. Međutim, osobe s problemima s bubrezima ne bi trebale uzimati ove lijekove bez savjetovanja s liječnikom.

Nanesite hladno mlijeko na kožu
Zapravo, prijedlozi majki i baka su razumni, ali dermatolozi preporučuju hladno mlijeko. Protein u hladnom mlijeku pomaže u smirivanju upale kože i opeklina. Osim toga, mlijeko sadrži mliječnu kiselinu koja može pomoći u uklanjanju opečene kože koja se ljušti nježnim pilingom.

Kako biste učinkovito koristili hladno mlijeko za liječenje opeklina od sunca, dermatolozi preporučuju da u njega namočite meku krpu i stavite je na opečeno područje kože.

hidrokortizonska krema
Ako tražite učinkovit proizvod protiv opeklina bez recepta, dodajte hidrokortizonsku kremu na svoj popis za kupovinu. Ovaj lokalni steroid uklanja crvenilo pri svakoj uporabi. Dermatolozi preporučuju nanošenje tankog sloja ove kreme dva do tri puta dnevno tijekom tjedan dana, što će pomoći u ublažavanju upale kože.

Ipak, ove kreme treba koristiti s oprezom i pažljivo čitati tvrdnje o proizvodu, jer ako nađete benzokain na popisu sastojaka, možete, kao što to čine neki korisnici, dodatno iritirati kožu ili izazvati neželjenu alergijsku reakciju.

hladni oblog
Osjećaj žarenja ili peckanja povezan s opeklinama od sunca također se može ublažiti hladnim oblozima. Dermatolozi objašnjavaju da osim što voda hladi vruću i opečenu kožu, ona može privremeno ublažiti bol širenjem temperaturnih impulsa koji odvlače pažnju od živaca koji prenose bolne pulseve.

Ambalaža od crnog ili zelenog čaja
Crni i zeleni čaj izvrsni su hitni lijekovi za opekline jer sadrže tanine i prirodne polifenole koji imaju protuupalna svojstva. Tanini pomažu smanjiti upale i otekline povezane s opeklinama i omogućuju im učinkovito hlađenje.

Aloe vera također ima protuupalna svojstva koja mogu pomoći u liječenju opeklina. Njezina protuupalna svojstva pomažu smanjiti crvenilo, oteklinu i bol te mogu ubrzati zacjeljivanje blagih do umjerenih opeklina, što se može pripisati spoju u ovoj biljci koji se zove aloin. Držanje gela aloe vere u hladnjaku pružit će koži veći osjećaj hlađenja.

Međutim, aloe vera, kao prirodni botanički sastojak, također može uzrokovati alergijski kontaktni dermatitis, stoga napravite kombinirani test prije šire upotrebe na opečenoj koži. Isto tako, ako u ljekarni kupujete gotov proizvod koji sadrži aloe veru, pripazite da ne sadrži alkohol jer čak i alkohol može izazvati peckanje i iritaciju.

Povećajte unos vitamina D
Možda znate da uzimanje dodataka vitamina D može pomoći u jačanju vašeg imunološkog sustava, ali možda niste znali da se također može koristiti za ubrzavanje procesa zacjeljivanja opeklina, posebno u visokim dozama.

Studija iz 2017. objavljena u Journal of Research in Dermatology otkrila je da uzimanje visoke doze vitamina D unutar sat vremena nakon opeklina može smanjiti crvenilo, oteklinu i upalu. Manje oštećenje epidermalnih struktura uočeno je i kod sudionika istraživanja koji su uzimali veće koncentracije vitamina D.

Izbjegavajte brisanje alkoholom
Iako isparavanje alkohola (izopropilnog alkohola) može ohladiti upaljenu kožu, proizvodi koji se temelje na njemu ne bi se trebali koristiti tijekom opeklina jer uklanjaju prirodna ulja s kože. Uklanjanjem masnoće koža postaje suha, što u konačnici pogoršava stanje kože.

Preporučujemo