Ženski organizam je izrazito složen i tijekom godina prolazi kroz značajne promjene. Osjećaj nadutosti tijekom menstruacije čest je problem s kojim se žene suočavaju. Srećom, postoji prirodan način da se ublaži ova nelagoda. Nadutost je rašireni problem koji pogađa mnoge ljude, a njezini uzroci mogu značajno varirati. Među tim uzrocima su loša prehrana, konzumiranje hrane koja izaziva nadutost, nedostatak tjelesne aktivnosti, nezdrave prehrambene navike poput redovitog konzumiranja brze hrane, stres i intolerancija na hranu. Također je važno napomenuti da hormoni igraju ulogu u nadutosti, posebno tijekom menopauze. Tijekom ovog prijelaznog razdoblja, razine estrogena i progesterona, primarnih ženskih spolnih hormona, fluktuiraju, što može rezultirati neželjenim tjelesnim simptomima.
Dr. Wendy Trubo tvrdi da neravnoteža u razini progesterona može biti faktor koji pridonosi nadutosti kod žena. Nadutost se može pojaviti kada je razina progesterona preniska ili previsoka. Kod žena u menopauzi, nadutost je obično povezana s niskom razinom progesterona, pa se preporučuje praćenje razine hormona. Svaka neravnoteža ili fluktuacija u hormonskoj ravnoteži može utjecati na opće zdravlje. Ginekologinja Eden Fromberg objašnjava da smanjenje i prestanak ovulacije dovode do smanjenja razine progesterona, uz fluktuacije razine estrogena te na kraju do padanja razine estrogena ispod potrebnog praga za menstruaciju. Ova hormonska tranzicija može uzrokovati zadržavanje viška tekućine u tijelu, što dovodi do nadutosti trbuha.
Postoji mnogo prirodnih načina za ublažavanje nadutosti tijekom menopauze i poticanje izlučivanja viška vode. Jedna učinkovita metoda uključuje održavanje odgovarajuće hidratacije konzumacijom velike količine vode. Važno je napomenuti da suprotno uvriježenom mišljenju, ograničavanje unosa tekućine neće riješiti zadržavanje tekućine; zapravo, to može ometati probavu i pogoršati nadutost. Prema uglednom stručnjaku Frombergu, ključ je u održavanju uravnoteženog pristupa prehrani. Izbjegavanje prerađene i hladne hrane, hrane koja stvara plinove, hrane s visokim udjelom masti, glutena, šećera, slatkiša i rafiniranih ugljikohidrata može značajno smanjiti nadutost. Fromberg također objašnjava da je crijevni mikrobiom, sastavljen od ključnih organizama koji oblažu crijeva, posebno osjetljiv na šećer, slatkiše i rafinirane ugljikohidrate.
Da biste smanjili unos slatkih grickalica i prerađenih slatkiša, možete ih zamijeniti namirnicama bogatim probioticima. To uključuje jogurt, fermentiranu hranu poput kimčija i kiselog kupusa. Osim uključivanja hrane bogate probioticima u prehranu, također je preporučljivo razmotriti uzimanje ciljanog dodatka prehrani koji podržava zdravlje crijeva. Također je važno učinkovito upravljati i smanjiti razine stresa, jer stres može doprinijeti nadutosti i utjecati na cjelokupno blagostanje. Fromberg ističe da nadbubrežne žlijezde opskrbljuju jajnike krvlju i živcima, te da su ove endokrine strukture osjetljive i na hormonalne i strukturne promjene. Tijekom menopauze, nadbubrežne žlijezde mogu postati osjetljivije na stres zbog smanjene podrške jajnicima.