Odlazak mladih iz Srbije je trend koji se pojavio godinama unazad a traje i dan danas, razočarani sistemom u kojem živimo pokušavamo pronaći bolje uslove i sve više mladih gubi vjeru da će sutra možda biti bolje. Kako pokazuju nedavna istraživanja broj mladih koji napušta zemlje balkana, prije izbijanja pandemije, se ustrostručio i to su veoma zabrinjavajući podaci.
Gubimo kvalitetne i sposobne mlade ljude a sve to zbog korupcije, podjela i kriminala političkih subjekata koji uništavaju svaki tračak nade a sve zbog vlastite dobiti. Insitut za razvoj i inovacije koji se nalazi u Beogradu, kreirao je studiju koja je pokazala da zemlje Zapadnog Balkana godišnje izgube oko tri do pet milijardi evra a sve zbog problema odlaska mladih iz države, povodom toga dao je i svoj komentar direktor instituta Nenad Jovetić.
“Javiće se problemi održivosti penzionog i zdravstvenog sistema. U srednjem roku će se javiti i problemi u razvoju ovih zemalja. Postavlja se pitanje da li će one bez vrhunski obrazovanih i stručnih kadrova moći da preskoče srednji nivo razvijenosti. Dugoročno, ovi fenomeni imaće i veoma ozbiljne geopolitičke posledice” – kazao je Jovetić.
Međutim ima i onih koji se uspiju snaći ali oni su veoma rijetki, teško je pokrenuti novi biznis a pogotovo zbog toga što nam je danas sve dostupno, u svakoj branši je velika konkurencija i tržište je prezasićeno. Njegoš Stojadinović je mladi čovjek koji dolazi iz Prijepolja, kako navodi uspio je pokrenuti svoj posao od kojeg ima veliku profitabilnost.
Njegoš je prije nekoliko godina počeo praviti metle, kaže da mu je to bio jedini izbor s obzirom da se nalazio u lošoj ekonomskoj situaciji a da mu za početak nije trebao nikakav veliki budžet za ulaganje. Sve što mu je bilo potrebno jesu brezove grančice koje je skupljao po šumama a zatim bi ih skladištio.
“Tokom zime kada je završen rad u polju, pravim snopove od mlađih graničica različitih dužina i koje pakujem i kasnije nudim kupcima. Ja to radim jer nije težak fizički posao, čak ga rade i stajiji ljudi, samo su vam potrebne makaze i eto zarade. U jednom satu ja pripremim oko pet snopova i kada pomnožite sa 350 dinara eto vam zarade” – izjavio je Njegoš.