BRZO KISELJENI KUPUS: Zaista morate isprobati ovaj nevjerojatan recept ako već niste!

Kiseli kupus je klasična salata u kojoj se obično uživa tijekom zimskih mjeseci.

U nastavku je recept za brzo kiseljenje kupusa.

Sastojci

-5-6 kg (3-4 glavice) kupusa – mala šaka sitno mljevenog žutog kukuruznog brašna – 1 kriška kruha – sol (kako je navedeno u receptu)

Preostali artikli su jedna manja bačva ili kanta, plastična preša i manja plastična posuda ili kutija od jedne do dvije litre.

Priprema

Za brzo kiseljenje kupusa neophodno ga je čuvati na toplom mjestu, poput kuhinje ili blagovaonice. Stoga je potrebno imati kantu ili malu bačvu sa sigurnim poklopcem. Ova metoda omogućuje brzo kiseljenje kupusa, ali već nakon nekoliko dana mogu se početi razvijati jaki mirisi. Stoga je ključno da kanta ili bačva budu opremljeni poklopcem koji minimalizira izlazak tih mirisa.

2. Uklonite vanjske listove kupusa, odbacite sve dijelove s mrljama i lagano odrežite korijen.

3. Stavite što više cijelih glavica u kantu, a zatim preostale narežite na polovice ili četvrtine kako biste ih smjestili između cijelih glavica (one će se koristiti za salatu ili juhu).

4. Dodajte 1 šnitu kruha i pospite 1 vrećicom sitno mljevenog žutog kukuruznog brašna.

Ne mjerim količinu soli prema volumenu kupusa; umjesto toga, uzimam u obzir slanost salamure. Neophodno je da kupus bude slan kako se ne bi pokvario.

Na litru vode dodam otprilike 25 do 30 grama sitne morske soli (navlažite prst i kušajte rasol). Okus bi trebao biti uravnotežen: ne previše blag, ali ne pretjerano slan. To će vam dati predodžbu koliko će vaš kupus biti slan, pa ga prilagodite svojim osobnim željama.

Uzmem otprilike 27 g soli i stavim u vrč, zatim dodam 1 litru vode. Nakon temeljitog miješanja, prelijem otopinu preko kupusa dok se kanta ne napuni do ruba.

8. Ponekad pustim malo topliju vodu (iz slavine), ali nikad nije vruća.

Nakon što je bačva ili kanta napunjena, na vrh stavljam plastičnu prešu, a zatim plastičnu kutiju. Ova postavka sabija sve, osiguravajući da se kutija napuni vodom, a težina vode pritišće kupus, držeći ga potpuno potopljenim i sprječavajući ga da pluta. Zatim stavljam dodatni pritisak na kapak.

Sljedećeg dana uzimam taj komad kruha i dodajem još slane vode koliko je potrebno da kupus bude potpuno pokriven.

11. Ne pristupam mu svakodnevno, ali prilično često. Budući da nije hladno, lagano guram i gnječim malo s obje strane na dohvat ruke, uvrćući salamuru.

12. Ova metoda omogućuje da kupus počne fermentirati nakon samo nekoliko dana. Za salatu postaje za 10 dana, a kako uživamo u sarmi od pravog kiselog kupusa, ostavimo je da fermentira 2 tjedna.

13. Stavljanje kriške kruha u veliku bačvu napunjenu velikom količinom kupusa nije preporučljivo, jer nakon mjesec ili dva salamura potamni i razvije neobičan miris. Međutim, za malu količinu koja će se potrošiti unutar tri tjedna, ova praksa je sasvim prihvatljiva.

Ne mogu vam puno pomoći u vezi s različitim vrstama kupusa; morate odabrati sortu koja je pogodna za kiseljenje, jer nisu sve sorte.

15. Moj kupus ostaje svjež na sobnoj temperaturi u kuhinji ako je sorta dobra; no ako je nekvalitetan može se pokvariti i preko zime na terasi. Prema onome što sam sakupio, nema uključenih dodatnih metoda. Nije nužno da sve bude sterilno pri rukovanju kupusom; dovoljna je upotreba obične vode iz slavine. Stoga vjerujem da je jedina pogreška koju možemo napraviti u odabiru prave sorte kupusa.

NUTRITIVNE PREDNOSTI KISELOG KUPLJA

Kiseli kupus sadrži veliku količinu vitamina B12, što ga čini posebno korisnim za one koji slijede vegetarijansku i vegansku prehranu.

Obnavlja probavni sustav.

Razlika između kiselog kupusa i sirovog kupusa leži u prisutnosti probiotičkih bakterija. Kao tradicionalno fermentirana hrana, kiseli kupus prirodno je bogat probiotskim kulturama. Ova karakteristika čini kiseli kupus značajnim za rješavanje zdravstvenih problema povezanih s neravnotežom crijevne flore, osobito nakon liječenja antibioticima ili kemoterapije. Pozitivno djeluje na želudac i crijeva, podržavajući njihovu mikrofloru i pospješujući peristaltiku, što pomaže probavi.

Pomaže u probavi masne hrane i ubrzava metabolizam, olakšava uklanjanje štetnih tvari iz tijela, a ujedno čisti i pomlađuje jetru. Kao rezultat toga, pročišćava krv, smanjuje učinke starenja i pojačava imunološki odgovor tijela.

Liječi ozljede i opekline.

Kiseli kupus pomaže u zacjeljivanju rana i koristan je kod stanja poput reume i upala od vena. Može se primijeniti lokalno za ublažavanje svrbeža uzrokovanog različitim alergijskim reakcijama, manjim opeklinama i ubodima insekata, osobito pčela ili osa. Za liječenje oboljelog mjesta stavite oblog od listova kiselog kupusa i pričvrstite ga zavojem ili gazom.

Za bolje raspoloženje i opće zdravlje u svakodnevnu prehranu uvrstite dvije do tri žlice naribanog kiselog kupusa. Osobe koje redovito jedu kiseli kupus imaju tendenciju da budu snažnije i pokazuju veću otpornost na bolesti.

Terapeutske prednosti slane vode.

Rasol ili sok od kiselog kupusa nudi brojne zdravstvene prednosti. Obiluje vitaminima C, E, K i B, te vitaminom U koji je jedan od najrjeđih vitamina i ima ključnu ulogu u liječenju čira na želucu i dvanaesniku. Salamura suzbija gljivice i bakterije, štiti od upala, pomaže u zacjeljivanju čireva i pomaže u ublažavanju mamurluka.

Preporučujemo