Za pripremu ovog jela bit će vam potrebne sljedeće osnovne komponente: 5 kilograma savršeno zrelih šljiva, pola kilograma šećera i malo ruma.

Kako biste napravili šaržu ukusnog pekmeza od šljiva, počnite pažljivim čišćenjem šljiva i vađenjem koštica. Stavite šljive u posudu za kuhanje i stavite je na štednjak da započne proces vrenja. Pustite šljive da lagano krčkaju dok ne zavrijeju.
Prije nastavka, provjerite je li pećnica prethodno zagrijana na temperaturu od 250 stupnjeva Celzijusa. Kad šljive prokuhaju, nježno ih prebacite u veći pleh i stavite peći u prethodno zagrijanu pećnicu.
Tijekom približno 3 sata lagano zagrijavajte smjesu, pazeći da je s vremena na vrijeme miješate. Kad dođete do polovice, u smjesu umiješajte šećer i dobro sjedinite. Ako želite slađi okus, slobodno promijenite količinu šećera, osobito ako su šljive pikantne.
Da biste procijenili spremnost pekmeza, klizite pjenjačom po loncu dok se ne vidi dno. Prilagodite okus dodavanjem vanilin šećera ili ruma prema vašim osobnim željama.
Nakon što ste kipuću vodu ulili u staklenke, prije preokretanja ključno ih je dobro zatvoriti metalnim čepovima. Važno je pustiti staklenke da se potpuno ohlade prije nego ih vratite na police uz ostale spremljene zimnice.

BONUS

U slučaju da se pojedinac razboli, neophodno je suzdržati se od davanja vode. Velika vrućina uzrokovala je kolaps pojedinaca na javnim površinama, zbog čega je liječnik iz Hitne pomoći ponudio upute o tome kako pružiti pomoć.

Ako se nađete u nesretnoj situaciji da se netko pored vas razboli zbog vrućine, možete mu pomoći na nekoliko načina.

Građani se upozoravaju da ne izlaze na otvorenom tijekom vršnih sati dana zbog opasnih zdravstvenih rizika povezanih s tropskim valom koji je uzrokovao skok temperature do gotovo 40 stupnjeva u Srbiji. U slučaju da se nađete vani i svjedočite da se netko razboli, neophodno je da mu pružite ruku pomoći. Službe za hitne slučajeve dale su smjernice o prikladnom postupku u takvim situacijama.

Prema riječima liječnice Andrijane Ilić iz Gradskog zavoda za hitnu medicinsku pomoć, do podneva je bilo ukupno 75 intervencija, od čega nevjerojatnih 25 na javnim površinama. Većina ovih slučajeva može se pripisati toplinskom udaru i nesvjestici.

Dr. Ilić je dao objašnjenje o utjecaju temperature, točnije sunčeve topline, na tijelo. Učinci se mogu promatrati i na globalnoj i na lokalnoj razini. Kada se tijelo pregrije, krvne žile se šire, što rezultira smanjenjem dotoka kisika u mozak. To može dovesti do gubitka svijesti ili kolapsa. Nasuprot tome, ako se glava pregrije, obično kada temperature dosegnu otprilike 40 stupnjeva, to može rezultirati sunčanim udarom.

U slučaju da je nekome u blizini loše, daje savjete prolaznicima, pozivajući ih da odmah pozovu liječničku pomoć i lagano okrenu osobu na bok ako je u nesvijesti. Ova mjera opreza osigurava da potencijalno povraćanje neće začepiti njihove dišne ​​putove i omogućuje pravilno disanje.

Preporučujemo