JUGOSLAVENI SU BILI LUDO ZALJUBLJENI U NJU; LJEPOTA JE BILA NEBESKA! 1991: Jeste li svjesni tko se pojavljuje na fotografiji?

Bila je među najomiljenijim djevojkama, a osvajala je ne samo svojim glumačkim umijećem, već i zadivljujućom ljepotom.

Poželjeli su je brojni muškarci, a glumila je u nekoliko domaćih filmova; Nakon što se preselila u Ameriku, preuzimala je razne uloge u poznatim svjetskim serijama, posebice “Lost” i “Babylon 5.

Rođena 7. rujna 1955. u Zagrebu, bivša članica Hrvatskog narodnog kazališta i glumila u brojnim filmovima. Među njima je i Otac na službenom putu redatelja Emira Kusturice koji je dobio prestižnu Zlatnu palmu na filmskom festivalu u Cannesu.

Tijekom osamdesetih kratko je nastupala s rock grupom La Cinema. Krajem 1991. godine sa suprugom Gorananom Gajićem odlučila je emigrirati u Ameriku. Nakon jedanaest godina, 2002. vraća se u Hrvatsku i preuzima glavnu ulogu u predstavi Radeta Šerbedžije.

U Los Angelesu je snimila i glazbeni album. Redateljica koja je oženjena poznatom glumicom režirala je razna djela, uključujući Sofoklovu Antigonu i epizodu Babilona 5. Osim toga, pisala je kolumne za časopis Feral Tribune. Ovo je Mira Furlan.

BONUS

NIKAD NAM NIJE BILO BOLJE: pogačice tako nježne da se tope u ustima (samo 30 minuta u pećnici)!

Sastojci:
1 kilogram brašna, 250 grama margarina, 400 grama sira, 1 kašika soli, 1 jaje, 1 kvasac i 100 mililitara vode.

priprema:
Pomiješajte 100 ml mlake vode s kvascem da se aktivira. Zatim u smjesu umiješajte brašno, sir, margarin i sol. Dobiveno tijesto zamijesite i ostavite da se diže 30 minuta. Nakon što to vrijeme prođe, razvaljajte tijesto što je moguće tanje i zatim ga oblikujte u roladu.
Ostavite tijesto da odstoji još 10 minuta prije nego što ga ponovno razvaljate valjkom za tijesto. Kalupom ili čašom izrežite pogačice, složite ih na podmazan pleh, premažite razmućenim jajetom i pecite 30 minuta na 200 stupnjeva.

BONUS

MUSMULA – PREDNOSTI ZA ZDRAVLJE

Mespilus germanica, poznatija kao mušmula, ima bogatu povijest uzgoja u Europi koja se proteže kroz nekoliko tisućljeća. Često se ovo stablo cijepi na dunju i krušku, što mu omogućava da sazrije u istoj godini. Ima potencijal doseći visinu od sedam metara i obično cvjeta krajem travnja. Ukusni plodovi beru se u jesen, ponekad i nakon prvih mrazeva. Kada se beru, mušmule su čvrste i krute, pa je potrebno sazrijevanje od nekoliko tjedana kako bi se postigla idealna mekoća.
Od mušmula se mogu kuhati marmelade, likeri i rakije za koje narodni iscjelitelji tvrde da poboljšavaju vid, pospješuju rad jetre i bubrega, povećavaju broj krvnih zrnaca te ublažavaju bolove u leđima i koljenima. Osim toga, predlažu se kao lijekovi za probleme poput vrtoglavice, proljeva, oralnih infekcija, pa čak i impotencije.

Nezreli plod mušmule ima izvanrednu sposobnost stezanja sluznice, pomažući u prevenciji krvarenja desni i razvoja oralnih čireva.

Preporučujemo