Kada se LIMFNI ČVOROVI povećaju, to služi kao jasan pokazatelj tekućih procesa u vašem tijelu, signalizirajući potencijalne probleme u vašem cjelokupnom zdravlju.

Imunološki sustav oslanja se na limfni sustav, ključnu komponentu. Dok limfna tekućina teče kroz limfne čvorove, oni djeluju kao filteri, hvatajući bakterije i druge tvari. To pokreće aktivaciju limfocita, koji igraju vitalnu ulogu u imunitetu. Limfni čvorovi mogu postojati pojedinačno ili u skupinama, varirajući u veličini od minuskule do veličine masline. Konkretno, nakupine limfnih čvorova mogu se otkriti u regijama vrata, prepona i pazuha. Tipično, limfni čvorovi nisu natečeni niti bolni, a većina ih nije opipljiva u tijelu.

Koji su čimbenici koji dovode do oticanja limfnih čvorova?

Kada se pojave određeni zdravstveni problemi u blizini ili na limfnom čvoru, uobičajeno je da limfni čvor na tom području natekne. Ova oteklina može pružiti vrijedne informacije o temeljnom problemu. Na primjer, ako su žlijezde s obje strane vrata, ispod čeljusti ili iza uha natečene, to često ukazuje na prehladu ili upalu grla. Osim toga, ozljeda ili prisutnost tumora ili infekcije u ustima, glavi ili vratu također mogu uzrokovati oticanje u tim područjima. Otok pazuha (aksilarni limfni čvorovi) obično je posljedica ozljede ili infekcije ruke, iako u rijetkim slučajevima može biti znak raka dojke ili limfoma. U području prepona, limfni čvorovi (femoralni ili ingvinalni limfni čvorovi) mogu nateći zbog ozljeda ili infekcija u stopalima, nogama, preponama ili genitalijama. Važno je napomenuti da u rijetkim slučajevima, rak testisa, limfom ili melanom također mogu uzrokovati kvržicu na ovom području.

Otok supraklavikularnih limfnih čvorova, smještenih iznad ključne kosti, može se pojaviti zbog infekcija ili tumora u plućima, prsima, vratu ili abdomenu. Natečeni limfni čvorovi obično se nalaze u području vrata, prepona i ispod pazuha. Ako su limfni čvorovi natečeni na više područja, to se naziva generalizirana limfadenopatija.

Postoji nekoliko mogućih čimbenika koji se mogu pripisati ovoj situaciji.

Ospice, rubeola, vodene kozice i zaušnjaci primjeri su virusnih bolesti.

Epstein-Barr virus ili citomegalovirus (CMV) odgovoran je za nastanak mononukleoze, bolesti koja se manifestira simptomima poput groznice, grlobolje, iscrpljenosti i ekstremnog umora. Slični simptomi mogu se iskusiti zbog virusnih infekcija.

Bakterijske bolesti, poput upale grla (uzrokovane bakterijom Streptococcus) ili lajmske bolesti (infekcija koju prenose određene vrste krpelja), mogu predstavljati značajne zdravstvene rizike. Osim toga, lijek fenitoin (Dilantin), koji se obično koristi za sprječavanje epileptičkih napadaja, može imati negativne učinke na tijelo. Također je važno biti svjestan mogućih nuspojava cjepiva protiv ospica, zaušnjaka i rubeole. Različiti oblici raka, uključujući tumore, leukemiju, Hodgkinovu bolest i ne-Hodgkinov limfom, mogu imati dubok utjecaj na nečije zdravlje. Sindrom stečene imunodeficijencije (AIDS), koji se razvija nakon zaraze virusom HIV-a, slabi imunološki sustav i čini tijelo ranjivim na infekcije i bolesti. Na kraju, sifilis, spolno prenosiva bolest, ne smije se zanemariti zbog njegovih mogućih posljedica.

Preporučujemo