Nevjerovatno brzo razgrađuje šećer: Ova biljka je spas za dijabetičare, evo kako je jesti
Ova biljka je lijek za visok šećer u krvi i vrlo je lako uzgajati. Mogu se koristiti i nadzemni i podzemni dijelovi
Ova biljka je lijek za visok šećer u krvi i vrlo je lako uzgajati. Mogu se koristiti i nadzemni i podzemni dijelovi

Cikoriju, poznatu i kao slatki krompir, uglavnom jedu dijabetičari.

Poznato je da ne sadrži škrob, ali sadrži polisaharid inulin, zbog čega ga dijabetičari posebno često koriste u ishrani.

Ovu biljku karakteriziraju visoke stabljike i veliki žuti cvjetovi. Potječe iz Sjeverne Amerike, ali se sve više širi svijetom.

Izdrži sušu i ekstremno niske temperature do -30 stepeni. Voli vlagu, ali se ne preporučuje saditi u zemlju gdje su suncokreti ranije rasli ili još rastu. Može se saditi u kasnu jesen ili rano proleće.

Slanutak ima malo kalorija i mnogo hranljivih materija. Zbog toga sadrži kalijum, fosfor, kalcijum, gvožđe i magnezijum. Sadrži i vitamine A, B, C i D, kao i esencijalne aminokiseline.

Najvažniji sastojak je inulin. Stoga je cikorija idealna hrana za dijabetičare jer se čak i industrijski koristi za ekstrakciju inulina, polisaharida koji ne proizvodi glukozu već fruktozu.

Inulin je probiotik, što znači da stimulira rast dobrih bakterija u crijevima, koje imaju niz pozitivnih učinaka na naše zdravlje. Cikorija je takođe dobra za osobe sa kardiovaskularnim oboljenjima ili u riziku od njih, jer pomaže u smanjenju lošeg holesterola uopšte. Istovremeno, ima i tonizirajući učinak krvi i pomaže kod anemije i drugih vaskularnih bolesti.

Ostala ljekovita svojstva cikorije:
– Jača imunitet i čitav odbrambeni sistem organizma
– Pomaže u povećanju libida
– Poboljšati plodnost
– Smanjite rizik od neplodnosti
– Potencijal ekscitacije
– Ima antibakterijsko i antioksidativno djelovanje
– Može se koristiti kao prirodni diuretik
– Odličan za prevenciju alergija
– Pomaže u jačanju kostiju u slučaju osteoporoze
– Reguliše krvni pritisak

Kako jesti cikoriju
Za razliku od krompira, cikorija se može jesti potpuno sirova. Da budemo precizniji, ne treba ga termički obrađivati ​​i ako nije potrebno, dobit ćete veću nutritivnu vrijednost. Sirovi radič možete koristiti u salatama, a ako ga skuvate, može se koristiti za supe, priloge i variva.

 

Preporučujemo