Đumbir, vrlo prilagodljiv začin, bitan je dodatak svakoj kuhinji ili kulinarskom arsenalu. Kako biste osigurali stalnu opskrbu ovim svestranim sastojkom, razmislite o uzgoju vlastitih biljaka đumbira u svom osobnom vrtu.
Osim toga, postoje alternativne opcije koje treba razmotriti, kao što je kupnja osušenog, đumbira u prahu ili kristaliziranog đumbira koji ćete dodati svojoj zalihi.

Zingiber officinale je najzastupljenija sorta đumbira koja se konzumira. Dakle, što je točno đumbir?

Podrijetlom iz jugoistočne Azije, đumbir je vrsta korjenastog povrća koje se obično koristi u indijskoj i azijskoj kuhinji za poboljšanje okusa širokog spektra jela. Njegova svestranost omogućuje da se koristi u različitim oblicima poput svježeg, u prahu, osušenog, u ulju ili kao dodatak sokovima i smoothiejima.

Uzgoj đumbira u vlastitom domu sasvim je moguć. Međutim, važno je napomenuti da đumbir, budući da je tropsko povrće, ne može izdržati niske temperature i neće uspijevati u mraznim klimama.

Rano proljeće, nakon konačnog mraza, optimalno je razdoblje za početak sadnje đumbira u domaćem okruženju.

Za optimalne rezultate odaberite organski đumbir kada obrađujete vlastiti vrt. Za uspješan uzgoj đumbira nabavite korijen đumbira koji se može kupiti u supermarketu.

Kada birate đumbir, odlučite se za organske sorte koje su pune i čvrste. Obratite pozornost na prisutnost malih “očiju”, jer one ukazuju na nicanje izdanaka koji će se na kraju razviti u vašu biljku.

Osim sadnje cijelog korijena, također je moguće podijeliti korijen u segmente kako bi se stvorilo više biljaka. Prilikom rezanja đumbira ključno je osigurati da svaki komadić sadrži minimalno dva do tri oka.

Nakon što je korijen biljke podijeljen, važno je odvojiti đumbir i ostaviti ga da se suši nekoliko dana. Ovaj ključni korak potiče razvoj zaštitnog sloja na površini đumbira, pomažući u procesu zacjeljivanja i smanjujući mogućnost infekcije.
Kako bi se osigurao pravilan rast, preporuča se osigurati minimalno 20 cm razmaka između svakog pojedinog komada izrezanog korijena đumbira.

Ako ste zainteresirani za uzgoj đumbira u vlastitom domu, važno je napomenuti da ova biljka uspijeva u područjima koja imaju djelomičnu sjenu ili uživaju u blagim jutarnjim zrakama sunca. Prilikom odabira prikladne lokacije, savjetuje se kloniti se područja s raširenim korijenskim sustavom i osigurati da đumbir bude zaštićen od jakih vjetrova i prekomjerne vlage.

Za one koji se odluče za uzgoj đumbira u posudi, preporučljivo je odabrati posudu minimalne dubine od 30 cm. Suprotno tome, ako radije uzgajate đumbir u zemlji, pobrinite se da svaka biljka bude razmaknuta najmanje 20 cm.

Za postizanje optimalnih rezultata preporuča se koristiti kompost vrhunske kvalitete. Nastavite punjenjem posude za sjeme navedenim kompostom i postavljanjem korijena đumbira na površinu komposta.

Pobrinite se da korijenske oči đumbira budu otkrivene dok ga prekrijete s nekoliko inča komposta. Uzmite kantu za zalijevanje opremljenu mlaznicom s više malih rupica i nježno zalijte đumbir.

Kako bi se omogućio rast izdanaka, preporuča se nekoliko dana staviti posudu na toplo, suho i osunčano mjesto.

Dodajte dodatni sloj komposta na podnožje izdanaka đumbira. Nakon što izdanci počnu snažno rasti, prebacite cijelu biljku đumbira u posudu napunjenu kompostom.

Imate mogućnost držati biljku đumbira u kući ili je posaditi vani u dobro pripremljenu gredicu napunjenu kvalitetnim kompostom nakon što opasnost od mraza prestane.

Kako biste održali odgovarajuću razinu vlage za posađeni đumbir, važno je lagano zalijevati tlo odmah nakon sadnje. Redovito nadzirite đumbir i dajte mu vodu po potrebi kada tlo počne pokazivati ​​znakove sušenja, pazeći da ne postane potpuno suho.

Preporučujemo