Prisutnost ovih kornjaša je široko rasprostranjena! Naiđete li na nekoga kako gmiže po vašem zidu, nužno je da se suzdržite od nenamjernog nanošenja štete.

Iako njihov izgled može biti uznemirujući, oni služe kao jasan pokazatelj značajnog problema u vašem kućanstvu.
Sinoć sam u spavaćoj sobi ugledao prvu u godini – prizor koji me oduševio!

Stonoge su nešto što prezirem. Moja odbojnost prema njima potječe iz djetinjstva, a budući da se češće pojavljuju ljeti, obično ostajem pribran tijekom ostatka godine. Međutim, moj mir je narušen sinoć kada sam ugledao početnu stonogu kako gmiže po mom zidu, od čega su mi noge klonule. Unatoč tome, suzdržao sam se od okončanja njegovog životnog vijeka i objasnit ću svoje razloge za ovu odluku.

 

Kućne stonoge, poznate po munjevitom kretanju po podovima i zidovima, dugo su intrigirale i zbunjivale mnoge. Ipak, nedavne studije pokazuju da bi ova zastrašujuća stvorenja zapravo mogla poslužiti ključnoj svrsi u očuvanju ravnoteže unutar kućanstava diljem svijeta.

Nakon prvog pregleda, izgled ovih stonoga možda neće biti ugodan oku; međutim, posjeduju jedinstvene atribute koji doprinose njihovoj vrijednoj ulozi unutar ekosustava vašeg doma.

Postoje uvjerljivi razlozi zašto je preporučljivo suzdržati se od ubijanja stonoga, jer ta stvorenja igraju ključnu ulogu u regulaciji populacije raznih štetočina uključujući moljce, muhe, termite, buhe, mrave, pauke i grinje.

Vrijednost kućnih stonoga proizlazi iz njihovog proždrljivog apetita i učinkovitog metabolizma. Ova stvorenja posjeduju brz metabolizam, zbog čega su neprestano gladni i spretni su lovci na insekte. Njihove prednje noge opremljene su otrovom za hvatanje plijena, dok im preostale noge služe za hvatanje uhvaćenih kukaca.

Domaće stonoge posjeduju osobinu da ne grade mreže ili gnijezda unutar stambenih objekata; umjesto toga, oni neumorno lutaju u potrazi za hranom. Indikacija njihove prisutnosti prvenstveno sugerira postojanje populacije štetočina unutar kućanstva.

Kućanstvima stručnjaci preporučuju održavanje čistoće i redovito čišćenje prostorija, s posebnim naglaskom na kutove u kojima obitavaju stonoge. Dodatno, preporučljivo je ukloniti sve ostatke hrane koji mogu poslužiti kao mamac za insekte.

Obično nastanjujući vlažne prostore poput kupaonica ili podruma, kućne stonoge pojavljuju se tijekom noćnih sati. Duljine do pet centimetara, mogu se pohvaliti s impresivnih 15 pari nogu. Životni vijek im je od tri do sedam godina.

Preporučujemo