U susjednoj Hrvatskoj je započeo novi trend na TikToku koji je privukao pažnju tinejdžerki u Srbiji. Ovaj izazov uključuje natapanje tampona u votku i njihovo umetanje u genitalno područje kako bi se postiglo stanje pijanstva. Unatoč ozbiljnim zdravstvenim rizicima, mnoge mlade djevojke ignoriraju moguće posljedice. Dr. Saša Milićević, pedijatar, već je liječio brojne mlade pacijentice koje su se upustile u ovu opasnu praksu i upozorava na njene rizike. Ginekolog Vanja Milošević je izrazil zabrinutost ovim trendom u emisiji Puls Srbija. Naglasio je nedostatak edukacije o zdravlju kod mladih djevojaka i opasnosti ovakvog nepromišljenog ponašanja. Žalosno je vidjeti kako smo dosegli toliku dubinu da bismo rizikovali svoje zdravlje umjesto da iskoristimo društvene medije na koristan način.

Važno je zapamtiti da legalnost ili dopuštenje ne znači nužno da je nešto korisno, posebno za mlade žene koje tek ulaze u reproduktivne godine. Milošević ističe da mlade djevojke mogu doživjeti traumu tijekom svog prvog menstrualnog ciklusa i možda nisu svjesne potencijalnih zdravstvenih rizika povezanih s ovakvim postupkom. Također je upozorio na opasnosti samoozljeđivanja i moguće negativne posljedice koje iz toga mogu proizaći. Rasprava o ovom pitanju je dvosmislena jer nije jasno jesmo li odobravajući takvo ponašanje ili ga slučajno promoviramo. Vagina je osjetljiv organ koji posjeduje jedinstvene karakteristike. Bakterijska flora u vagini djeluje kao prva linija obrane protiv infekcija i upala. Kada se ta barijera naruši zbog samoozljeđivanja, raste rizik od upalnih stanja poput vaginitisa i kolpitisa. Konzumacija alkohola također može narušiti bakterijsku ravnotežu i hormonalne promjene, što dodatno pogoršava situaciju.

Ginekolog upozorava da simptomi ovih stanja mogu uključivati peckanje, crvenilo, bol, posebno tijekom spolnog odnosa, te akutne infekcije urinarnog trakta. Predstavnik Kurir TV-a naglašava da je najbolja preventiva za ovakve slučajeve zdravstveno obrazovanje, posebno seksualno obrazovanje. Kao liječnik i roditelj, glasnogovornik smatra da će pružanje istinitih informacija djeci o mogućim posljedicama njihovih postupaka potaknuti opreznije ponašanje. Nažalost, društvene mreže često otežavaju otvorenu komunikaciju i razgovor između djece i njihovih roditelja o ovim temama.

Starije osobe, posebno one stručne u ovim pitanjima, imaju ključnu ulogu u mentorstvu i prenošenju svojeg znanja mlađima. Oni mogu uspostaviti povjerenje s mladim pojedincima kroz iskrene razgovore i poticanje želje za učenjem. Također, mediji imaju značajnu ulogu u širenju svijesti da ugrožavanje vlastitog zdravlja nikada nije prihvatljivo. Dr. Vanja Milošević ističe potrebu za zajedničkim naporima u rješavanju ovog problema. No, ograničavanje i kontroliranje upotrebe društvenih mreža predstavlja velik izazov.

Preporučujemo