Ušli smo u drugu polovinu mjeseca decembra i pred nama su blagdani koji sa sobom donose i porodične večere sa obiljem hrane među kojom se često nalazi i riba na čije spremanje bi trebali obratiti posebnu pažnju. Iako je dobro poznato da riba sadrži velike količine omega tri kiselina i mnogih drugih kvalitetnih i hranjivih tvari, postoji problem koji veoma brzo može dovesti do trovanja hranom a na tu temu ćemo malo više u nastavku današnjeg članka.

Spremanje ribe zastupljeno je tokom posnih dana a također veoma često je spremamo i kada su naši blagdani u pitanju, riblje meso prebogato je proteinima i kvalitentnim mastima, sadrži veliki broj omega tri kiselina i poznato je da pozitivno utiče na naš organizam. Nutricionisti i doktori skreću posebnu pažnju da trebamo provjeravati uslove u kojima se ovakva hrana najčešće skladišti, nepravilno zamrznuta riba može imati veliku količinu histamina koji reguliše fiziološke funkcije crijeva. Visoke koncentracije ove tvari mogu dovesti do trovanja i pojave alergijskih reakcija a na ovu temu nedavno je pričala i prof. dr. Svetlana Stanišić.

“Zbog rastresitosti i odsustva vezivne opne meso ribe je veoma sklono bakterijskom kvaru. Specifičan kvar ribe, poznat kao histaminsko trovanje, može da izazove simptome slične alergijskoj reakciji zbog bakterije koja predstavlja deo normalne flore u telu ribe i koja u uslovima lošeg skladištenja, na višoj temperaturi nego što je propisano, stvori histamin, medijator alergijske reakcije i izazove nakon 20 minuta od unosa ribe crvenilo, lupanje srca, stezanje u grudima, glavobolju, mučninu i povraćanje” – kazala je tokom svog gostovanja u emisiji.

Simptomi trovanja histamina traju čak i po nekoliko sati, kao uzrok pojave navodi se nepravilno skladištena hrana a čak i ukoliko je izložimo visokim temperaturama nećemo uspjeti da otklonimo bakterije koje sadrži. Težina trovanja može varirati od količine unosa zagađene hrane a za one koji su već podložni stomačnim problemima savjetuje se da izbjegavaju konzumaciju zaleđene hrane.

“Ovo trovanje je najopasnije za decu i osobe koje boluju od astme i srčanih bolesti. Jedini način da se spreči histaminsko trovanje jeste skladištenje ribe na temperaturi nižoj ili jednakoj četiri stepena u svakom trenutku od ulova do potrošnje. Riba predstavlja meso koje najlakše podleže kvaru i može se držati do tri meseca zamrznuta, a u slučaju masne morske ribe rok skladištenja je dva meseca. Što se tiče pripremljene ribe, ona u frižideru može stajati najviše dva do tri dana” – objasnila je prof dr. Svetlana Stanišić. Ostatak možete pronaći ovdje.

Preporučujemo