Oglasi - Advertisement

Ovu tortu pripremam kad god ugostim goste; brzo se pravi, divnog je okusa i posvuda cijenjen. 

**Čokoladna torta (pogodna za okruglu tepsiju od 20 cm)**

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

– 1 šalica višenamjenskog brašna
– 1 šalica granuliranog šećera
– 1/2 šalice nezaslađenog kakaa u prahu
– 1 žličica praška za pecivo
– 1/2 žličice sode bikarbone
– 1/4 žličice soli
– 1/2 šalice mlijeka
– 1/2 šalice biljnog ulja
– 2 velika jaja
– 2 žličice ekstrakta vanilije
– 1/2 šalice kipuće vode

1. **Postavite pećnicu i pleh:**
– Zagrijte pećnicu na **175°C**. – Pripremite okrugli pleh **20 cm** tako da ga namastite i pobrašnite ili obložite papirom za pečenje

2. **Spajanje suhih sastojaka:**
U prostranoj zdjeli pomiješajte i prosijte brašno, šećer, kakao prah, prašak za pecivo, sodu bikarbonu i sol.

3. **Sadrži tekuće komponente:**
U suhe sastojke umiješajte mlijeko, biljno ulje, jaja i ekstrakt vanilije. Smjesu miješajte ručno ili mikserom dok ne dobijete glatku konzistenciju.

4. **Dodavanje kipuće vode:**
Polako dodajte kipuću vodu uz lagano miješanje. Očekuje se da će smjesa biti rijetka; ova karakteristika je ključna za osiguravanje da kolač ostane vlažan.

5. **Pečenje:**
– Smjesu prebacite u pripremljenu tepsiju. – Pecite **30-35 minuta** ili dok čačkalica zabodena u sredinu ne izađe čista.

6. **Posluživanje i hlađenje:**
Ostavite kolač da se ohladi u kalupu **10 minuta**, nakon čega ga premjestite na rešetku da se dobro ohladi.

7. **Izborno – glazura:**
Po želji tortu možete ukrasiti čokoladnim ganacheom ili puter kremom nakon što se potpuno ohladi.

Da biste postigli snažniji okus, razmislite o zamjeni biljnog ulja rastopljenim maslacem. Ako želite napraviti **sloj tortu**, jednostavno udvostručite recept i između slojeva nanesite kremu od maslaca.
Možete dodati **čokoladne mrvice** ili **sjeckane orašaste plodove** kako biste dodatno poboljšali teksturu.

Prepustite se ovom bogatom i vlažnom čokoladnom kolaču. 🍫


Kako biste se zaštitili od emocionalnih ozljeda, posebno onih koji su vam najbliži, razmotrite ovih šest preporuka psiholog

Ljudska su bića sama po sebi društvena bića. Želja za pripadanjem, razumijevanjem i iskustvom ljubavi duboko je ukorijenjena u svakom pojedincu. Paradoksalno, često su oni koji su nam najdraži – poput partnera, roditelja i prijatelja – ti koji posjeduju najveću sposobnost da nam nanesu bol. Njihove riječi i djela mogu nam uzrokovati više nevolja nego bilo koji vanjski čimbenik. Međutim, možemo li se zaštititi od takve povrede bez pribjegavanja emocionalnom odvajanju, povlačenju ili gorčini?

Psiholozi tvrde da je održavanje emocionalnog zdravlja i snage moguće, čak i unutar odnosa koji ponekad mogu biti izazovni. Ključni čimbenici uključuju samorazumijevanje, uspostavljanje zdravih granica i njegovanje emocionalne otpornosti.

Dolje je predstavljeno šest preporuka psihologa za pojedince koji žele smanjiti vjerojatnost emocionalne boli koju im nanose drugi, osobito oni iz njihovog unutarnjeg kruga.

1. Steknite sposobnost prepoznavanja emocionalnih granica.
Česta pogreška u intimnim odnosima uključuje miješanje vlastitih emocija s emocijama druge osobe. Kada je naklonost prisutna, lako je izgubiti iz vida razliku između sebe i druge osobe. Nepriznavanje i poštivanje vlastitih emocionalnih granica čini pojedinca ranjivim na manipulaciju, emocionalni umor i razočaranje.

Parasol
Uspostavljanje granica nije čin sebičnosti; nego odražava predanost samopoštovanju. Bitno je vježbati reći “ne” kada zahtjev premašuje vaše sposobnosti ili uzrokuje nelagodu. Ako pojedinac ljutito odgovori na vaše granice, ta reakcija više govori o njegovom karakteru nego o vašem.

2. Suzdržite se od predviđanja da će vas drugi “spasiti” ili usrećiti.
Značajna zamka u intimnim odnosima leži u očekivanju da će druga osoba “popraviti” ili “dovršiti” sebe. Oslanjajući se na nekoga drugoga za svoju sreću, prepuštamo kontrolu nad svojim unutarnjim emocionalnim krajolikom drugoj osobi koja nije sposobna niti snosi teret takve odgovornosti.

Psiholozi ističu važnost postizanja unutarnje stabilnosti. Kultiviranje osjećaja mira i zadovoljstva u sebi umanjuje vjerojatnost da ćete doživjeti duboku povrijeđenost zbog postupaka drugih. Kako su pojedinci sami po sebi pogrešni i možda neće dosljedno ispunjavati vaša očekivanja, povezujući svoju sreću isključivo s njima izlažete se riziku podnošenja čestih razočaranja.

3. Suzdržite se od shvaćanja stvari osobno.
Djela ili riječi drugih često otkrivaju više o njihovom karakteru nego o vašem vlastitom. Kada se suočimo s povrijeđenošću – bilo kroz kritiku, odbacivanje ili nedovoljnu podršku – mudro je razmisliti: je li ovo doista osobna uvreda ili pojedinac reagira iz mjesta straha, nesigurnosti ili nerazumijevanja?

PREUZMITE BESPLATNO!

⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here