PRIMJENA U VRTU: Ovo je glavni razlog mog značajnog godišnjeg uroda češnjaka, luka, krastavaca i rajčice.
Ovo se gnojivo pretežno koristi u cijelom vrtu, podjednako pogodujući usjevima i cvijeću.
Ovaj sastojak ne samo da sadrži niz minerala, već također osigurava zaštitu usjeva od štetnika i bolesti, uključujući lisne uši, gusjenice i puževe. Za stvaranje ovog gnojiva, koje ima i baktericidna i insekticidna svojstva, potrebni su začini koji se obično nalaze u vašoj kuhinji.
U pitanju je začin kurkuma.
Pola žličice kurkume, jedna litra vode i jedna žličica drvenog pepela.
Da biste ga iskoristili, pomiješajte kurkumu i drveni pepeo u litri vode, dobro izmiješajući sastojke.
Ostavite da odstoji nekoliko sati. Nakon toga smjesu procijedite pomoću gaze i nanesite je na korijenje biljaka.
Otopina se također može pretočiti u bocu s raspršivačem za nanošenje na lišće. Preporučljivo je ovaj postupak izvesti ili rano ujutro ili tijekom večernjih sati.
Kurkuma služi kao sveobuhvatno organsko gnojivo za cijeli vrt, a također djeluje i kao antioksidans. Povijesno gledano, ovaj se začin koristio u kulinarstvu i ayurvedskoj medicini zbog svojih blagotvornih ljekovitih svojstava.
Istraživanja pokazuju da je ovaj začin koristan i za biljke. Značajna karakteristika ovog začina je njegova sposobnost da djeluje kao antioksidans.
Biljke se susreću sa slobodnim radikalima koji mogu oštetiti stanice i izazvati stres unutar njihovih tkiva.
Kurkumin, glavna komponenta koja se nalazi u kurkumi, posjeduje antioksidativna svojstva koja omogućuju biljkama da izdrže stres i štite ih od štetnih utjecaja slobodnih radikala.
Štiti biljke od štetnih mikroorganizama i može inhibirati proliferaciju određenih patogenih bakterija u njima, čime pomaže u zaštiti biljaka od bolesti. Nadalje, kurkuma poboljšava kvalitetu tla obogaćujući ga hranjivim tvarima koje potiču bolji rast, razvoj i plodonošenje biljaka.
Na primjer, može se ugraditi u tlo tijekom presađivanja biljaka ili kombinirati s vodom kako bi se stvorila otopina za prskanje biljaka. Ovo tekuće gnojivo može se koristiti na raznim kulturama, uključujući rajčice, paprike, krastavce, tikvice, patlidžane, kelj, salatu, špinat i druge.
Kurkuma pozitivno utječe na rast biljaka; stoga je preporučljivo koristiti ovo jeftino i vrlo učinkovito gnojivo.
Dodatna primjena kurkume u vrtu.
Sredstvo protiv mrava
Prisutnost brojnih mrava u nečijem vrtu može ih kategorizirati kao štetočine zbog njihove mogućnosti da štete usjevima. Nadalje, obilje mrava može ukazivati na skori dolazak lisnih uši, koje su štetne za biljke i žive u simbiotičkom odnosu s mravima.
Čini se da mravi posjeduju povećanu osjetljivost na aromu kurkume.
Upute za upotrebu: Kako biste svoje biljke zaštitili od mrava, dovoljno je samo lagano posuti tvar oko njih. Preporučljivo je izbjegavati pretjeranu primjenu jer će mala količina biti dovoljna.
Za učinkovito iskorijenjivanje zemljišnih štetnika, posebno gljivične truleži korijena, preporučuje se primijeniti 1 žlicu kurkume na svake 4 litre zemlje.
Jednostavno ga ugradite u tlo u bilo kojem trenutku tijekom procesa presađivanja.
Također je dopušteno miješati ga s vodom u omjeru jedna čajna žličica na litru vode.
Kao što ljudi mogu pretrpjeti ozljede, drveće i biljke također su osjetljivi na rane i mogu postati žrtve brojnih bolesti i infekcija, osobito gljivične truleži. Kurkuma služi kao prirodni lijek za razne ozljede biljaka zbog svojih inherentnih antiseptičkih i antibakterijskih svojstava.
Od kurkume se može pripremiti pasta koju treba pomiješati s malom količinom vode i nakon toga nanijeti na ranu. Ovaj se postupak može izvesti i nakon uklanjanja pupova.
Može se koristiti tijekom cijelog postupka cijepljenja i kada je biljka izložena štetnim vanjskim utjecajima.
Liječenje bolesti ruža Gustoća ruže je česta bolest koja pogađa biljke ruža. Vrhovi stabljika ili grana ruže posmeđuju ili crne, nakon čega slijedi cijepanje, što može ugroziti zdravlje cijele biljke i potencijalno dovesti do njezine smrti.
Doista, ovo je pitanje relativno čest izazov s kojim se vjerojatno suočio gotovo svaki uzgajivač ruža. Primjena paste od kurkume pomaže u sprječavanju širenja bolesti i očuvanju vitalnosti stabljike.
Stimulator rasta korijena: Iako kurkuma ne funkcionira kao tradicionalno sredstvo za ukorjenjivanje, može povećati vjerojatnost uspješnog ukorjenjivanja. To se prvenstveno može pripisati njegovim antibakterijskim i antifungalnim svojstvima.
Primjena prskanja pesticidima može se nadopuniti upotrebom kurkume, koja služi kao tretman za niz gljivičnih bolesti. Osim toga, kurkuma je učinkovita u iskorjenjivanju štetnika poput pepelnice.
Za rješavanje manjih gljivičnih mrlja i pepelnice, pomiješajte 2 žličice kurkume s 1 litrom vode. Nakon miješanja nanesite otopinu prskanjem na zahvaćena područja biljke.
Za liječenje kandidijaze možete pomiješati 2 žličice kurkume, 100 ml mlijeka i 2 žličice octa. Nakon miješanja ovih sastojaka, dobivena otopina može se prskati na zahvaćene biljke.