Potrebni sastojci:
1600 g oguljenih narandzi (oko 2,5 kg kore)
200 g seckane kore pomorandže
1 kg šećera

Priprema:

Prije same pripreme potrebno je dobro oprati pomorandže, jer su naravno prskane. Izribala sam ih toplom vodom grubom stranom sunđera i ostavila u rastvoru sode bikarbone nekoliko sati (2 kašike sode na 2 litre vode). To možete učiniti u velikoj posudi ili sudoperu.
Ogulite pomorandže, a prekrasnu koru ostavite netaknutom. Uklonite što je moguće više bijele kore sa unutrašnje strane kore (bijelu koru uklonite jer ima gorak okus), stanjite koru narandže i isjeckajte koru na male komadiće. Potrebno je 200 g čiste kore.
Narandže takođe nasjeckajte.

U tiganj dodajte seckane pomorandže, koricu i šećer. Kuvajte na laganoj vatri uz povremeno mešanje. Nakon pola sata sve sameljite štapnim blenderom ili izvadite šupljikavom kašikom i izmiksajte na male komadiće. Nastavite kuhati dok se džem ne zgusne, miješajući da ne zagori.

Ja obično ovu količinu voća kuvam na laganoj vatri oko sat i po da dobijem gušći džem. Voće nisam miksala do kraja jer volim da osjetim koricu i komadiće narandže u pekmezu.
Kada je džem gotov, čiste, suve tegle i poklopce stavite u posudu za pečenje i zagrejte u rerni na 100 stepeni. Vrući džem izvaditi i sipati u vruće tegle. Korisno je nositi rukavice da se ne opečete 🙂 Napunjene tegle vratite u rernu, zagrejte na 100 stepeni da džem napravi koricu i ostavite u zatvorenoj rerni da se ohladi. Sledećeg dana džem poklopite i čuvajte na hladnom mestu.

Odličnog je ukusa! Gorko-slatka aroma pomorandže najbolje ide uz važne deserte kao što su krostata, torte, a nedavno sam ovim džemom napunila svoju prošlogodišnju tortu od vanile i odlično se održala.
Odnosno, moram naglasiti da sav pekmez ljeti držim u frižideru, a zimi na hladnom mjestu, jer ne koristim konzervanse i količina šećera nije velika.

U prošlosti sam viđao razne recepte koji dodaju vodu ili cijede narandže i koriste sok od narandže. Mislim da je razblaživanje suptilne arome dodavanjem vode nepotrebno i šteta, zašto ne koristiti cijelo voće, samo ga treba kuhati. Ali trud se isplati jer dobijete zaista divan džem. Plodovi čine dvije velike punjene tegle (750ml) i malu činiju – za trenutnu degustaciju

Preporučujemo