Milivoje Pejin, penzioner iz Novog Sada, napravio je eko-efikasnu kolibu u Sremskoj Kamenici.

Milivoje Pejin, penzioner iz Novog Sada, sagradio je kuću u Sremskoj Kamenici od ekoloških i energetski štedljivih materijala, samo su temelj i stubovi armirano-betonski, kako po pravilima mora biti ovako.

“Osnovni materijali za izgradnju ove kuće su trska, slama, živi kreč i zemlja. Nema cementa i gvožđa. U osnovi ima nešto, ali sam bio prinuđen da to prihvatim”, objašnjava novosadski penzioner i vlasnik. Osnivač brenda Milivoj Pejin i dodao:

„Velika prednost ove kuće je što su zidovi ispunjeni štedljivom ciglom od presovane slame, na primer, u izgradnji je utrošeno 500 ovih cigli, svaka vredna svega 50 dinara“, rekao je penzioner Milivoje. RTV, prošlo je više od deset godina.

Ne zagrijava se ni na nultim temperaturama i ne bjeli

I penzioner iz Novog Sada je tada uzgajao pšenicu, pa je imao dovoljno strništa, što je značilo da je kuća bila jeftinija. Kada je napolju minus pet do šest stepeni, temperatura u negrejanoj kući je 11 do 12 stepeni, a u podrumu je još toplije. Kada se uključe bojleri, peći i televizori, oni takođe zrače toplotu i temperatura se podiže na prijatnu temperaturu, rekao je.

Milivoje je kasnije rekao da nikada nije farbao zidove, već je brusnim papirom uklonio mrlje sa zidova za minut. Uštede na računima za grijanje su nevjerovatne.

“Svi zidovi iznutra su poprskani živim krečom, a zatim mehanički ubačeni u bale slame. Kreč je ušao 6 cm duboko u bale slame i sada ga ne možete razbiti ni čekićem jer je tvrd kao kamen. Ne možete čak i zakucati u ekser A”, objasnio je Pejin.

Osim toga, stručnjaci kažu da je naučno dokazano da briketi od slame pomiješani s vapnom i zemljom ne privlače glodare i insekte i da se ne zapaljuju.

Vojvođanska polja su bogata dobrim izolatorima kao što su slama i žuta ilovača, koje su naši preci koristili decenijama za gradnju, ali se mi i dalje okrećemo manje efikasnim savremenim materijalima.

“Mislim da dolaze nove revizije kada ponovo počnemo da koristimo ove klasične materijale, koji nemaju samo ekološke prednosti, već i zdravstvene prednosti”, rekao je profesor. dr Slobodan Krnjetin sa Instituta tehničkih nauka u Novom Sadu.

U našoj zemlji, pored predrasuda ljudi, postoji i nedostatak svijesti kod projektanata i izvođača radova o gradnji kuća od slame i sličnih materijala, a postoji i nedostatak standardizacije takve gradnje. Na primjer u Francuskoj ili Novom Zelandu.

Milivoje ima i patent

Penzioner Milivoje izumeo patent za uštedu energije i bojler. “Električni provodnik 3,6” može zagrijati prostor jednoiposobnog stana od 50 kvadrata, uz maksimalnu potrošnju struje od 22 kilovata za 24 sata.

Ovaj električni grejač, koji zagreva vazduh direktnom kontrolom temperature grejača i troši manje električne energije za zagrevanje vazduha u prostoriji od tradicionalnih grejača, ideja je penzionisanog saobraćajnog inženjera i pronalazača Milivoja Pejina iz Novog Sada Patentirani izumi.

Preporučujemo