Oglasi - Advertisement
Super hrana Uz ovih 6 koraka za uzgoj avokada iz sjemenke, on će sigurno uhvatiti korijenje.

Malo vode, nekoliko čačkalica i strpljenja i možete uživati ​​u plodovima ove sobne biljke
Avokado je vjerovatno postao najpopularnije voće na svijetu posljednjih godina. Ako ste ljubitelj recepata s avokadom , znate koliko ih je lako napraviti i koliko su hranjivi zbog njihove bogate nutritivne vrijednosti. Dobra vijest je da avokado dobro podnosi uzgoj u posudama, tako da se visina stabla može kontrolisati i pomjerati tokom nepovoljnih uslova, što omogućava njegov uzgoj kod kuće. Sljedeći put kada budete pravili guacamole ili rezali avokado za salatu, sačuvajte košticu i uz ovih nekoliko koraka za uzgoj avokada i osnovnih savjeta za njegu – uzgojite vlastiti avokado u posudi.

Kako je sadnja i uzgoj avokada postao super biznis
Popularnost avokada je naglo porasla od sredine 2010-ih, kada je tost s avokadom postao popularniji od hamburgera u restoranima. Sjećate li se kada se govorilo da nijedan milenijalac ne može priuštiti sebi kuću jer previše troše na tost s avokadom? Kao superhrana bogata zdravim mastima, uzgoj avokada postao je superbiznis s astronomskim profitom.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Bez obzira šta mislite o tostu s avokadom , on je postao obavezan u cijelom zapadnom svijetu i namirnica koja je dostupna tokom cijele godine po visokim cijenama. Ali koliko je to zapravo dobro? Naime, za uzgoj samo jednog stabla avokada potrebno je 320 litara vode, dok se procjenjuje da dva mala avokada ostavljaju ugljični otisak od 846,36 grama, što je dvostruko više od kilograma banana.

Neki ga nazivaju “krvavim dijamantom Meksika” jer se avokado u Meksiku prvenstveno uzgaja za izvoz, a cijene rastu iz godine u godinu, što znači da lokalno stanovništvo ne može priuštiti voće koje je tradicionalno u njihovoj kulturi. Sadnja plantaža avokada sve se više povezuje s krčenjem šuma, gubitkom biodiverziteta i siromaštvom radi obogaćivanja drugih.

Kako uzgajati avokado iz sjemena?
Ako naučite kako uzgajati avokado kod kuće, možete smanjiti kupovinu uvoznih avokada i, uz malo truda, imati vlastite plodove avokada nakon nekoliko godina. Tost s avokadom definitivno ima bolji ukus ako je domaći.

Potrebno vam je:

Sjeme avokada
Čačkalice
Tegla
Saksija za biljke prečnika 8 – 10 cm
Zemlja za biljke

Osnovni koraci za uzgoj avokada u posudi
Danas već postoje brendovi koji prodaju posebne vaze za uzgoj avokada i pribor poput kalupa za sjemenke avokada, ali mi ćemo vam pokazati jednostavan način uzgoja avokada u posudi sa svime što već imate kod kuće. Jednostavno slijedite korake u nastavku.

Korak 1: Priprema sjemena
Sačuvajte košticu avokada (bez rezanja ili lomljenja) i dobro je isperite. Ostavite da se osuši, a zatim odredite gornji (blago zašiljeni) i donji dio kamena iz kojeg će rasti korijenje.

Korak 2: Umetnite čačkalice
Ako imate posebno dizajniranu posudu za uzgoj avokada, ovaj korak možete preskočiti. U suprotnom, umetnite 3-4 čačkalice tako da budu na jednakoj udaljenosti jedna od druge i pod blagim uglom prema dolje. Čačkalice umetnute na ovaj način služe kao držači za sjemenke avokada, omogućavajući da se donja polovina sjemenke uroni u vodu.

Druga mogućnost je da očišćeno sjeme zamotate u papirni ubrus koji ste prethodno natopili, stavite ga u plastičnu vrećicu i zatvorite tačno onako kako je prikazano u videu ispod. U roku od nekoliko sedmica, sjeme bi trebalo pustiti korijen.

Korak 3: Promijenite vodu
Ako se ipak odlučite za metodu s čačkalicom, sljedeći korak je uroniti sjeme u teglu napunjenu vodom i staviti ga na toplo mjesto, ali ne na direktnu sunčevu svjetlost kako se voda ne bi pregrijala tokom dana. Mijenjajte vodu svakih 7-10 dana kako biste spriječili nakupljanje i širenje bakterija i gljivica.

Korak 4: Dajte sjemenkama vremena da proklijaju
Korijenje i klice bi se trebali pojaviti za otprilike 2-6 sedmica. Tokom klijanja, sjeme puca, smeđa membrana na vanjskoj strani sjemena se ljušti, a pukotina se produbljuje do dna gdje se razvija korijenje. Ako ne vidite korijenje ili klice u roku od dva mjeseca, pokušajte s drugim sjemenom.

Korak 5: Obrežite biljku
Vremenom, korijenje počinje da se grana, a na vrhu se pojavljuju prvi izdanci. Kada biljka dostigne visinu od 15 cm, skratite je na oko 7 cm kako biste podstakli dalji rast.

Korak 6: Posadite avokado u saksiju
Kada biljka avokada ponovo naraste do 15 cm, spremni ste za posljednji korak – uzgoj avokada u posudi. Presadite avokado u posudu sa zemljom obogaćenom humusom tako da vrh sjemenke ostane iznad zemlje. Posudu s avokadom postavite na sunčano mjesto, po mogućnosti blizu prozora, i redovno je zalijevajte.

Uzgoj avokada u posudi: Pravilna njega
Avokado voli da mu je zemlja vlažna, ali ne i natopljena. Kao i većinu sobnih biljaka, zalijevajte je samo kada se zemlja potpuno osuši i obavezno je posadite u posudu s dobrom drenažom kako biste spriječili truljenje korijena.

Nakon što avokado naraste do 30 cm visine, potrebno je ukloniti listove s vrha, što će potaknuti rast i razvoj novih listova i izdanaka, a postupak se ponavlja svaki put kada biljka naraste oko 15 cm. U međuvremenu, ako imate dobre uslove, možete presaditi avokado u zemlju, a za 5-10 godina možete očekivati ​​prve plodove.

PREUZMITE BESPLATNO!

⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here