Torta od tri sastojka od jogurta: bez šećera i brašna, ali izuzetno ukusna.
Četiri stotine grama (što odgovara 1 šalici plus 1/2 šalice plus 2 žlice) zaslađenog običnog ili aromatiziranog jogurta, zajedno s četiri jaja i četrdeset grama (otprilike 1/4 šalice plus 1 žlica) prosijanog kukuruznog škroba.
PRIPREMA
Zagrijte pećnicu na temperaturu od 170°C (338°F). Pripremite kalup za tortu:
Navlažite kalup za tortu promjera 18-20 cm (7-8 inča). Uzmite list masnog papira, zgužvajte ga i stavite u posudu, pazeći da prianja uz stijenke i dno.
U većoj posudi za miješanje pomiješajte 400 g zaslađenog jogurta (ili aromatiziranog jogurta) s 4 jaja. Umiješajte 40 g prosijanog kukuruznog škroba i miješajte smjesu dok ne postane glatka i dobro spojena.
Prebacite tijesto u pripremljeni kalup za torte, pazeći da zagladite površinu lopaticom ako je potrebno.
Za pečenje kolača, stavite kalup za kolače u prethodno zagrijanu pećnicu i ostavite da se peče otprilike 35 do 50 minuta, ovisno o vašoj pećnici. Kolač se smatra gotovim kada njegov vrh dobije zlatnosmeđu boju, a čačkalica zabodena u sredinu izađe čista.
Ostavite kolač da se ohladi nakon što ga izvadite iz pećnice, dopuštajući mu da postigne sobnu temperaturu. Nakon što se ohladi, tortu prije posluživanja stavite u hladnjak na 1 do 2 sata kako bi stegla i pojačala okuse..
Domaća kupka koja ubija gljivice!!
Čest problem tokom ljetnih mjeseci kada su dostupni bazeni je gljivična infekcija noktiju, koju uzrokuje prisustvo gljivica koje uspijevaju u vlažnim uslovima. Stoga je vrlo važno poduzeti adekvatne mjere za njeno sprječavanje.
Uvod u problem mikoze noktiju
Mikoza noktiju najčešće počinje na palcu, a zatim se širi na ostale nokte. U početku se infekcija pojavljuje na rubu nokta i postepeno napreduje prema njegovom središtu. Važno je brzo reagovati kako bi se spriječilo dalje širenje. Osim što se može pojaviti zbog fizičkog kontakta sa zaraženim površinama, infekcija često nastaje kao posljedica netretiranih gljivičnih oboljenja na koži stopala.
Neki prirodni tretmani za gljivice na noktima:
Jedan od najefikasnijih kućnih tretmana za gljivice na noktima na nogama zahtijeva nekoliko jednostavnih sastojaka koje lako možete pronaći kod kuće.
Trebat će vam:
1. 15 do 20 listova lovora
2. 2 litre vode
3. 50 mililitara jabukovog octa
4. 50 mililitara meda
Priprema i upotreba:
– Kuhanje lovorovog lista: Prvo, stavite lovorov list u lonac i prelijte ga vodom. Pokrijte lonac i kuhajte na laganoj vatri oko 20 minuta.
– Priprema smjese: Dok se lovorov list kuha, pomiješajte jabučni ocat i med u drugoj posudi. Ova kombinacija je poznata po svojim antifungalnim i antibakterijskim svojstvima, a med dodatno pomaže u smanjenju nelagode uzrokovane infekcijom.
– Filtriranje: Nakon što se lovorov list skuha, procijedite tekućinu i ostavite je da se ohladi na ugodnu temperaturu.
– Namakanje stopala: Ohlađeni napitak prebacite u posudu i potopite stopala u njega 20 do 25 minuta. Ova kupka brzo umiruje kožu i ublažava svrbež.
– Nanošenje smjese: Nakon kupke, osušite stopala ručnikom i nanesite smjesu meda i octa na nokte. Držite čarape na stopalima 20 minuta prije nego što operete stopala toplom vodom.
Ovaj tretman je najbolje primjenjivati tri puta sedmično kako bi se postigli optimalni rezultati u borbi protiv mikoze.
Zaključak:
Mikoza noktiju može biti neugodna, ali postoje mnoga prirodna rješenja koja vam mogu pomoći da se efikasno nosite s ovim problemom. Korištenjem jednostavnih sastojaka poput lovorovog lista, jabučnog octa i meda, možete postići značajno poboljšanje zdravlja svojih noktiju i stopala. Uvijek imajte na umu važnost lične higijene i dezinfekcije obuće, kako biste spriječili ponovnu infekciju. Provedite neko vrijeme s ovim tretmanima i uživajte u zdravim i lijepim noktima