Jeftini umjetni sirevi bez mliječnih proizvoda često sadrže manje proteina i kalcija od prirodnih sireva, kao i soli, konzervansa i aditiva, a najlakši način da ih “otkrijete” je da pročitate tvrdnje na proizvodu.

Imitacije topljenog sira se najčešće koriste u prehrambenoj industriji zbog svoje isplativosti, dugog vijeka trajanja i dobrih svojstava topljenja na višim temperaturama.

Gdje koriste “lažni sir”

Obično se koriste u lošim pizzama i restoranima brze hrane, dodaju se smrznutim jelima i nekim grickalicama. Neki imitirani sirevi su bogati zasićenim mastima i kolesterolom, koji mogu biti štetni za zdravlje srca. Osim nedefiniranih masti, škroba, boja i okusa, takvi proizvodi sadrže i niz drugih “hemikalija” koje mogu dugoročno štetiti zdravlju. Na primjer, E407 (karagenan), E412 (guar guma) i E417 (tara guma) mogu uzrokovati probavne probleme i još ozbiljnije bolesti.

Ali alternative sira ne treba brkati sa visokokvalitetnim veganskim sirevima jasnog biljnog porijekla. Iako im možda nedostaju neki od nutrijenata koji se nalaze u tradicionalnim sirevima od kravljeg mlijeka, ako su visokokvalitetni proizvod, neće imati štetne posljedice po zdravlje.

Sir se obično pravi od kravljeg, kozjeg ili ovčijeg mlijeka korištenjem enzima sirila za koagulaciju proteina u mlijeku. Kvalitetan, zdrav sir može se proizvesti samo od visokokvalitetnog mlijeka, a većina domaćih sireva proizvodi se od svježeg, sirovog, nepasteriziranog mlijeka. Osim toga, mlijeko mora sadržavati korisne bakterije – fermentaciju mliječne kiseline.

kako ga identifikovati

Znak lošeg sira je obično cijena, ali najbolje što možete zaključiti je čitanjem tvrdnji i sitnim slovima na ambalaži. Sastojci prirodnog sira su obično vrlo kratki. Da biste bili sigurni da sir koji odaberete zaista sadrži sir, morate pročitati tvrdnje na proizvodu. Na primjer, kriške sira za tost sendvič obično sadrže malu količinu mlijeka ili sira, puno masti i soli, a ostatak se sastoji od surutke, emulgatora i boje. Dodavanjem arome može se dobiti određena vrsta sira.

Za razliku od prirodnog sira, ne sadrži korisne bakterije koje blagotvorno djeluju na zdravlje crijeva, kalcij, zdrave proteine ​​i masti. Kada kupujete sir, najbolje je da birate veće sireve i budite skeptični prema sirevima sa oznakom “pizza sir”.

Preporučujemo