MUSMULA – PREDNOSTI ZA ZDRAVLJE

Mušmula, znanstveno poznata kao Mespilus germanica, u Europi se uzgaja tisućljećima, a često se cijepi na dunju i krušku, sazrijevajući iste godine. Ovo drvo može doseći visinu i do sedam metara, a cvate krajem travnja.

Ukusni plodovi beru se u jesen, ponekad i nakon prvih mrazeva. Svježe ubrane mušmule su čvrste i nepopustljive te je potrebno nekoliko tjedana sazrijevanja da bi se postigla potpuna mekoća.

Od mušmula se mogu proizvoditi marmelade, likeri i rakije, za koje narodni liječnici tvrde da poboljšavaju vid, pospješuju rad jetre i bubrega, povećavaju broj krvnih zrnaca te ublažavaju bolove u leđima i koljenima. Osim toga, predlažu se za liječenje vrtoglavice, proljeva, oralnih infekcija, pa čak i impotencije.

Nezreli plod mušmule ima sposobnost zatezanja sluznice, što pomaže u zaustavljanju krvarenja desni i sprječava nastanak afti u ustima. Osim toga, potiče rad i žlijezda slinovnica i želuca, što ga čini posebno korisnim za starije osobe. Bogata raznim ljekovitim sastojcima poput tanina, vitamina C, pektina, smole, te jabučne, limunske i vinske kiseline, mušmula ima značajne zdravstvene prednosti. Nadalje, sjemenke ove biljke također su vrlo korisne; kada se namoče u vodu dok se ne prošire, oslobađaju terapeutska svojstva. Ova natopljena voda se zatim može primijeniti kao oblog za liječenje ozljeda kože.

DVIJE ŠALICE ČAJA DNEVNO

Za pripremu čaja uzmite jušnu ​​žlicu nasjeckane svježe mušmule i pomiješajte s dva decilitra vode. Voće prelijte vrućom vodom, pokrijte smjesu i ostavite da stoji sat vremena prije nego što je procijedite. Tijekom dana piju se dvije šalice, a usta se ispiru više puta dnevno.

ZIMA “ODLIČNO

Mušmule je najlakše konzumirati tako da ih prerežete popola i žlicom izdubite unutrašnjost, a prethodno ih dobro operete. Njihovo jedenje nije žurna stvar jer svaki plod sadrži pet velikih sjemenki. Preporučljivo je izbjegavati pretjeranu konzumaciju zbog njihove teške probavljivosti jer veće količine mogu dovesti do proljeva. Kako bi im se produžio rok trajanja, potrebno je hlađenje.

MARMELADA

Da biste napravili marmeladu, operite meke mušmule i nasjeckajte ih na komadiće. Zatim ih stavite u lonac, dodajte dovoljno vode da budu potpuno potopljeni i pirjajte na laganoj vatri tri sata. Kad je kuhana, procijedite smjesu pomoću deblje krpe i ostavite je preko noći iznad posude da iscuri sav sok. Izbjegavajte pritiskanje sadržaja kako bi marmelada ostala bistrina.

BONUS

TRI UKLASNA RECEPTA ZA SLANA TORTA KOJA SE MOGU NAPRAVITI ZA SAMO 30 MINUTA.

U svijetu svečane večere za nebrojene ljubitelje hrane, slatka torta zauzima prvo mjesto. Za one koji uživaju u bogatim salatama bit će prilično teško odoljeti izuzetnom kolaču na vašem druženju.
Neke vrste imaju slanu, prepečenu koricu, dok druge uopće nemaju koru. Nudimo vam tri nevjerojatna recepta među kojima možete odabrati i pronaći svoj omiljeni.
Ukusan i brz tost kolač

ZA RECEPT JE POTREBNO: 1 kriška tosta, 3 šalice kiselog vrhnja, 300 g majoneze, 150 g šunke, 1,5 žlica pirea od rajčice, 8 kiselih krastavaca, 3 kuhana jaja i 100 g sira. NAČIN PRIPREME: Započnite pravljenjem početnog nadjeva: pomiješajte 100 g majoneze, dio kiselog vrhnja, šunku isječenu na kockice i pire od rajčice.

Preporučujemo