Rita Levi Montalkini bila je italijanska naučnica koja je dobila Nobelovu nagradu za fiziologiju i medicinu 1986. Doživjela je 103 godine, a ovako se brinula o svom mozgu
Rita Levi je doživjela 103 godine, a tokom svog dugog i plodnog života dobila je Nobelovu nagradu za svoj naučni rad.
Ona zna sagledati stvari iz drugačije perspektive, ali je i zahvalna na neprijatnim životnim situacijama koje su je oblikovale kao osobu.
„Najvažniji dio tijela je mozak. Koliko dugo čovjek može živjeti zavisi od toga kako raspolaže svojim životnim resursima.“ Rita Levy je znala šta da kaže.
Godine 1909. rođena je u porodici inženjera i umjetnika. Rita je odrasla u eri kada su žene imale samo jednu sudbinu – da rađaju i odgajaju decu. Karijera nije dolazila u obzir.
Ali Rita je odabrala drugi put. Pohađao je medicinsku školu na Univerzitetu u Torinu i nakon diplomiranja odlučio je studirati nauku umjesto medicine. Postao je asistent profesora Giuseppea Livija.
Zbog diskriminacije Jevreja, Rita je otišla u Brisel da nastavi da radi i razvija se. Sa 45 godina vratila se u rodnu Njemačku, gdje je objavila svoj prvi rad. Embriolog Viktor Hamburg ju je primijetio i pozvao u St. Louis. Rita je pristala i tamo je provela narednih 30 godina svog života. Njeno glavno otkriće bio je “faktor rasta nerava”, za koji je dobila Nobelovu nagradu.
Tokom intervjua za Nobelovu nagradu, novinari su pitali Ritu o njenom načinu života. Naučnica je priznala da spava samo šest sati dnevno, jede jednom dnevno i puno čita.
Rita smatra da je prejedanje veliki stres za organizam. Ne samo da osoba sagorijeva dodatne kalorije, već joj je potrebno i puno energije za varenje tih kalorija.
Navike Rite Levi za smanjenje rizika od demencije:
“Prije svega, ne bojte se poteškoća. Prihvatite ih”
1. Čitanje teške literature.
2. Rješavajte ukrštene riječi i logičke probleme.
3. Pokušajte zapamtiti što više stvari. Pročitajte cijelu knjigu, zatim ih zatvorite i pokušajte se sjetiti koje je boje dječakova kosa u knjizi, koje su boje njegove čizme itd.
4. Učite strane jezike – što više, to bolje. Ne morate tečno govoriti strani jezik, samo pustite svoj mozak da se “rasteže” jer tako stvara neuronske veze. Rita tvrdi da je 20 minuta dnevno dovoljno za učenje stranog jezika.