Ako želite da vam orhideje cvjetaju barem jednom godišnje i po nekoliko mjeseci, došli ste na pravo mjesto
Iako su orhideje poznate kao hirovite biljke, ljepota orhideja ih čini vrlo poželjnim ukrasima, pa ih često biramo kao ukras doma u nadi da će često cvjetati i uljepšati nam svakodnevicu. Zato radosno ponesite kući čarobnu, šarenu orhideju i uživajte u njezinoj slavi dok cvjetovi polako ne počnu otpadati. Vaša prekrasna orhideja je procvjetala, ostavila je samo golu stabljiku i nekoliko mesnatih listova. Ako se brinete hoće li vaša orhideja ponovno procvjetati, u nastavku pročitajte savjete o pravilnoj njezi orhideja!

Cilj je da vaša orhideja cvjeta barem jednom godišnje nekoliko mjeseci. Kada svi cvjetovi padnu, prvo što trebate učiniti je odrezati stare stabljike orhideje pri dnu stabljika. Važno je zatim smjestiti orhideju u prostoriju u vašem domu koja simulira stimulativne uvjete za novi rast cvijeta. Jedna stvar kojoj se soba mora prilagoditi je da temperatura pada svakim danom kako padne mrak, što uglavnom nije slučaj u našim domovima jer volimo održavati temperaturu ravnomjernom i ugodnom. Zato je potrebno orhideju staviti u prostoriju koja je noću hladnija i blizu prozora. Kako sunce zalazi, toplina se smanjuje, a hladnoća koja slijedi potaknut će orhideje da ponovno procvjetaju.

U divljini većina orhideja uspijeva u vlažnim, sjenovitim uvjetima, gdje sunčeva svjetlost prodire kroz krošnje drveća – stoga držite svoje orhideje podalje od oštre, izravne sunčeve svjetlosti. Orhideje vole puno sunce, ali ne i izravnu, užarenu svjetlost. Prozori okrenuti prema sjeveru obično nemaju dovoljno svjetla za orhideje, pa ih pokušajte postaviti na jug. Kod postavljanja vaše orhideje na zapad problem se javlja danju kada je sunce najjače što može naškoditi vašoj orhideji, pa je maknite malo dalje od prozora ili stavite prozirnu zavjesu između prozora i orhideje.

kreativna razmjena
Većina orhideja iz velikih cvjećarnica i supermarketa ima oštećeno korijenje. Prilikom kupnje provjerite je li u dobrom stanju iu posudi s dosta kamenčića i mahovine te bez mogućnosti drenaže.

Nakon što orhideja prestane cvjetati, presadite je u novu posudu. Nježno ga uklonite s postojećeg stabla, otresajući preostalu staru koru i odrežući mrtve korijene sterilnom oštricom ili škarama. Nemojte ih stavljati u veće posude, jer orhideje vole da im korijenje bude stisnuto u male prostore, stoga ih stavite u posude iste veličine. Prilikom presađivanja držite lišće tako da korijenje visi u posudi. Dodajte koru, nježno miješajući komadiće oko korijena, čvrsto ih pričvrstite, ali ostavljajući dovoljno zračnog prostora.

Zrak mora cirkulirati oko korijena orhideje kako bi biljka pravilno rasla i razvijala se. To možete učiniti tako da ih stavite između većih komada kore. Divlje orhideje rastu na površini drugog drveća s otkrivenim korijenjem ili na stijenama u koje je ukopano korijenje, pričvršćujući biljku za površinu stijene.

Koristite razrijeđeno gnojivo za rehidraciju orhideje pri svakom drugom zalijevanju. Bilo da se radi o običnom gnojivu ili gnojivu posebno za orhideje, najbolje je prepoloviti preporučenu dozu.

Pažljivo zalijevajte orhideju dok cvjeta, dopuštajući korijenju da se osuši između dva zalijevanja. Ne dopustite da orhideja stoji u posudi napunjenoj vodom. Zalijevajte orhideju jednom tjedno kako biste omogućili da voda otiče iz korijena kako biste spriječili truljenje orhideje. Budući da orhideje vole vlažan zrak, teglu s orhidejom stavite na pladanj napunjen kamenčićima i zalijte je okolo – sama biljka ne smije biti uronjena u vodu, ali će isparavanje vode oko kamenčića povećati vlažnost zraka.

Orhideje reagiraju na pojačanu cirkulaciju vanjskog zraka i temperaturne promjene, pa ih za lijepog vremena smjestite negdje gdje neće biti izložene izravnoj svjetlosti ili jakom propuhu. Ako si to možete priuštiti, stavite svoju orhideju na sjenovito mjesto ispod drveta i unesite je u kuću tijekom hladnijih mjeseci.

Preporučujemo