Hormonalno povećanje tjelesne težine može se pripisati nakupljanju masti na određenim dijelovima tijela.
Estrogen i kortizol imaju tendenciju da se proizvode u većim količinama kada ima viška masnog tkiva na bedrima, dok je tiroksin često odgovoran za natečeno lice. Osim toga, hormon rasta povezan je s razvojem sala na leđima. Kako bi se spriječila ova hormonska neravnoteža i kasnije debljanje, mogu se poduzeti određene mjere.
Postoji li određeno područje vašeg tijela koje vam uvijek smeta, bez obzira na to koliko truda uložili da poboljšate njegov izgled? Prema stručnjacima, iza ovog fenomena postoji znanstveni razlog!
Prema istraživanjima, hormonska neravnoteža često se identificira kao primarni uzrok nerazmjernog debljanja u određenim dijelovima tijela.
Prema profesoru fiziologije Saffronu Whiteheadu, dok životni stil, prehrana i genetika značajno doprinose, postoje učinkovite strategije za vraćanje hormonalne ravnoteže i uklanjanje neželjenih masnoća. Ključ je identificirati temeljni uzrok prije poduzimanja radnji.
Kortizol se često identificira kao glavni krivac za nakupljanje sala na trbuhu.
Kada se suočimo sa stresom, tijelo reagira poticanjem proizvodnje kortizola, hormona koji osigurava potrebnu energiju za borbu. Ta se energija skladišti u središnjem dijelu tijela, blizu jetre, u obliku masti i glukoze. Možda zvuči kao klišej, ali ključno je izbjegavati stres. Za održavanje stabilne razine šećera preporučljivo je konzumirati manje obroke više puta tijekom dana. Preporučuje se odabir hrane s niskim glikemijskim indeksom poput jabuka, kruha od cjelovitih žitarica i indijskih oraščića. Osim toga, važno je ne baviti se intenzivnom tjelovježbom ili trčanjem dužim od 45 minuta, jer to također može potaknuti oslobađanje kortizola.
Prekomjerna razina estrogena može dovesti do nakupljanja masnog tkiva na stražnjici i bedrima. Ti adipociti stvaraju povećanu količinu estrogena, što rezultira daljnjim skladištenjem masti. Konzumiranje prekomjernih količina alkohola smanjuje sposobnost jetre da eliminira estrogen iz krvotoka. Dodaci prehrani od soje imaju svojstva slična estrogenu, što može smanjiti proizvodnju estrogena. Ipak, preporučljivo je biti oprezan i suzdržati se od konzumiranja velikih količina zbog ograničenog znanja o njegovim učincima. Prisutnost određenih nutrijenata u brokuli pomaže u regulaciji jetrenih enzima. Preporuča se ograničiti unos mesa i kave jer opterećuju jetru.
Zadržavanje tekućine čest je uzrok natečenih gležnjeva, a to se može pripisati nedostatku progesterona. Progesteron igra ključnu ulogu u uklanjanju viška tekućine iz tijela, djelujući kao prirodni diuretik. Kako biste pospješili proizvodnju progesterona, u prehranu uključite namirnice bogate vitaminom E, poput sjemenki suncokreta i maslaca od kikirikija. Važno je smanjiti unos natrija, jer on igra vitalnu ulogu u regulaciji krvnog tlaka i razine tekućine u nogama i zglobovima. Izbjegavanje prerađene hrane, poput gotovih jela, može pomoći u tom pogledu. Osim toga, osiguravanje odgovarajuće količine sna ključno je za oslobađanje hormona rasta, budući da se kod odraslih proizvodi samo tijekom noći.
Krivac za napuhano lice je nitko drugi do tiroksin.
Nedovoljna razina tiroksina, hormona koji proizvodi štitnjača, može dovesti do oticanja lica i vrata. Usporena štitnjača otežava rad metabolizma, što dovodi do nadutosti. Preporučljivo je uključiti dodatke selena u svoju rutinu kako biste optimizirali iskorištenje tiroksina. Prilikom dugotrajnog sjedenja, ključno je koristiti visokokvalitetne rasporede sjedenja i uzimati redovite pauze za održavanje pravilnog držanja. Ako osjetite pretjerani umor i neobjašnjivo povećanje tjelesne težine, vrlo je preporučljivo potražiti liječnički savjet.