Lako pripremljen u samo 15 minuta, ovaj ukusni sladoled parira najboljim slastičarnicama – za ovaj recept nije potreban stroj za sladoled!
Sastojci:
500 mililitara mliječne pavlake, 150 grama šećera u prahu, 200 mililitara kisele pavlake sa 20% mliječne masti i 200 grama mliječne čokolade.
priprema:
Kremu dobro ohladite u hladnjaku, zatim sadržaj premjestite u duboku zdjelu i tucite mikserom dok se ne dobije čvrsti vrh. Dodajte šećer i kiselo vrhnje, kratko miksajte da se svi sastojci sjedine dok šlag ostane čvrst. Budite oprezni, jer pretjerano miješanje može dovesti do maslaca. Čokoladu otopiti na pari, pustiti da se malo ohladi pa je umutiti sa šlagom. Na kraju smjesu za sladoled ulijte u duboku široku posudu i stavite u zamrzivač.
Povremeno promiješajte smjesu kako biste bili sigurni da je cijela površina dovoljno premazana. Ova baza omogućuje izradu sladoleda s različitim okusima, poput voća, ruma, lješnjaka ili vanilije. Naša preferencija naginje ka čokoladi, jer nam je najdraža. Koristila sam Imlekovo kravlje vrhnje koje nema dodanog šećera; shodno tome sam dodala 150 grama šećera u prahu. Ako vam je krema već zaslađena, kušajte šlag nakon dodavanja kiselog vrhnja i po želji dodatno pošećerite slatkoću.
Ako vam nešto nanosi bol, ostanite tihi: pet mudrih savjeta iz arapske mudrosti o vođenju ispunjenog života.
U svakom pojedincu postoji dualnost – svjetlo i sjena, vrlina i slabost. Složenost ljudske prirode je takva da naši izrazi često odražavaju duboku zamršenost našeg unutarnjeg ja. S tim u vezi, arapski su filozofi povijesno cijenili šutnju kao najvišu manifestaciju mudrosti, zalažući se za samoobuzdavanje, svijest i poštovanje prema moći jezika. Šutnja ne utjelovljuje slabost, već snagu koja nas čuva i vodi prema miru.
Prvo načelo mudrosti: Vrijednost šutnje u patnji
Ljudski je instinkt tražiti utjehu u dijeljenju svoje boli ili tuge s drugima kada smo povrijeđeni. Ipak, iskustvo pokazuje da nas riječi često mogu izdati. Pripovijest farmera Ezia primjer je ove lekcije, jer je nastojao priopćiti svoju patnju, ali je umjesto toga dočekan sažaljenjem i pokušajima iskorištavanja.
Umjesto da ponude podršku, pojedinci su njegovu ranjivost shvatili kao priliku za iskorištavanje. Ezio je otkrio da šutnja pred patnjom služi kao zaštitna barijera—čuvajući dostojanstvo i održavajući snagu. Često smislene riječi privlače interes onih koji ne traže pomoć, već priliku za osobnu korist.
Povjeravanje drugima inherentno uključuje određeni stupanj rizika. Dok prijatelji mogu povremeno pružiti podršku, nepredvidiva priroda čovječanstva može dovesti do pojave mračnijih tendencija kod bilo koga.
Arapska izreka: “Ne reci prijatelju ono što ne bi rekao neprijatelju”, naglašava važnost čuvanja vlastitih tajni i povjerenja. Ovaj pojam ne služi kao poziv na gajenje nepovjerenja, već kao podsjetnik na očuvanje vlastitog dostojanstva i sprječavanje razočarenja u slučaju da je povjerenje ugroženo.
Treće načelo mudrosti: samopoštovanje
Uklonite bradavice zauvijek, bez skupih tretmana. Način na koji artikuliramo svoju samopercepciju utječe ne samo na naše samopouzdanje, već i na to kako nas drugi gledaju. Narativ Occama Starijeg služi kao ilustracija utjecaja samopoštovanja; upotrijebio je svoj jezik kako bi umanjio vlastita postignuća, posljedično pokupivši prijezir zajednice.
Kada dostojanstveno artikuliramo vlastitu vrijednost, upućujemo druge kako da nas smatraju. Kao što je Bruce Lee rekao: “Nikad ne govori loše o sebi, čak ni u šali.” Jezik koji koristimo oblikuje našu stvarnost; stoga pažljivo birajmo riječi.
Četvrto načelo: Izbjegavajte žaljenje
Žaljenje često služi kao emocionalno oslobađanje; međutim, to rijetko dovodi do rješenja. Prema Ibn Arabiju, filozofu iz 12. stoljeća, pravo strpljenje uključuje zaštitu duše od pritužbi. Dok žaljenje iscrpljuje nečiju energiju, strpljenje povećava otpornost. Neophodno je prihvatiti životne izazove s milošću, budući da je sposobnost održavanja pribranosti usred poteškoća ono što potiče istinsku unutarnju snagu.
Peto načelo: Važnost diskrecije
Zadržavanje diskrecije u pogledu vlastitih misli, emocija i tajni ključan je korak prema postizanju unutarnjeg mira. Pripovijest o ženi koja je svoju tajnu povjerila bunaru ilustrira značaj šutnje. Šutnja ne služi samo kao vježba samoobuzdavanja, već i kao sredstvo za očuvanje vlastitog mira i osobne snage.
Moć riječi je neporeciva; posjeduju sposobnost konstruiranja kao i rastavljanja. Tišina je utjelovljenje mudrosti koja nas čuva, jača i usmjerava prema mirnom životu. Kao što su arapski mudraci izrazili: “Jezik je mali organ, ali može uništiti velika carstva.” U okruženju prožetom galamom, dopustite svojoj tišini da odjekne dublje od govornog jezika.