Krompir je neosporno jedna od najomiljenijih i najpristupačnijih namirnica u prehrambenom svijetu, ali uprkos svojoj širokoj popularnosti, može predstavljati ozbiljnu prijetnju po život. Ova činjenica je postala naročito očigledna 2013. godine, kada je obitelj iz Rusije pretrpjela tragičnu sudbinu nakon što su postali nesvjesne žrtve smrtonosnog plina koji se oslobodio iz pokvarenog krumpira. Zbog ovog strašnog događaja, osmogodišnja djevojčica Marija Čeliševa ostala je bez cijele svoje obitelji i skrbnika, ostavljajući za sobom srceparajuću priču koja se ponovno aktualizirala i na društvenim mrežama.

Prije deset godina, Marija je prolazila kroz nezamislivu tragediju kada su se njezin otac, majka, brat i baka jedan za drugim suočili s kobnim ishodom nakon što su ušli u podrum u kojem su čuvali krumpire za zimske dane. Bez obzira na neutješnu tugovanje, rodbina je nastojala biti podrška Mariji dok je pokušavala nositi se s ovom strašnom gubicima.

Tragedija koja se dogodila u Laishevu, malom gradu blizu Kazana u ruskoj Republici Tatarstan, ostavila je dubok trag. Mihail Čelišev, 42-godišnji profesor prava i otac, prvi je ušao u podrum, nesvjestan smrtonosne opasnosti koja ga je čekala. Nažalost, izvješća policije govore o tome kako se srušio zbog otrovnih plinova i umro na licu mjesta. Njegova zabrinuta supruga Anastasia (38), u potrazi za njim, također je postala žrtva istog smrtonosnog ishoda.Nakon što su roditelji nestali, njihov 18-godišnji sin Georgij pokušao je locirati što se dogodilo. No, nažalost, i njega je zadesila ista kobna sudbina dok je udišao izuzetno opasne plinove. Iraida, 68-godišnja majka Anastasije, uznemirena situacijom, kontaktirala je susjedu za pomoć. Nažalost, nije uspjela izbjeći isti tragičan ishod.

Nakon ovog užasnog događaja, Marija je u podrumu pronašla tijela cijele svoje obitelji koja su ležala na zemlji. Srećom, otrovni plinovi su se raspršili, a ona više nije bila u opasnosti. Prema izvješćima, ova obitelj otrovala se smrtonosnim plinom koji je proizveo truli krumpir. Prisutnost toksičnih glikokaloida u krumpiru povezana je s ovim opasnim plinovima, koji se počinju oslobađati kako krumpir propada. Ova situacija podsjeća nas na važnost pravilnog skladištenja hrane i opasnosti koje mogu proizlaziti iz nesavjesnog rukovanja namirnicama.

Preporučujemo