Oglasi - Advertisement

Pečurke kuhane na pari s češnjakom i maslacem, ukrašene svježim peršinom, predstavljaju aromatičan i sladak prilog koji nudi ugodan doživljaj koji se topi u ustima.

⏱️**Trajanje pripreme:**

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Priprema: 5 minuta Dinstanje: 10-12 minuta **Ukupno trajanje:** 15-17 minuta

* Biljno ulje: 1 žlica (15 ml)
* Neslani maslac: 30 grama (2 supene kašike)
* Šampinjoni: 300 grama (10,5 unci), očišćeni i narezani
* Češnjak: 1 do 2 češnja, nasjeckana
* Sol: po ukusu (otprilike ½ žličice)
* Svježe mljeveni crni papar: po ukusu (otprilike ¼ žličice)
* Svježi peršin: 2 žlice sitno nasjeckanog

**Priprema – sustavan pristup:**

1. **Zagrijte tavu:**
U prostranoj tavi postavljenoj na srednju vatru pustite ulje da se zagrije dok ne postane svjetlucavo.

2. **Ubacite maslac:**
U smjesu umiješajte maslac i lagano miješajte dok se potpuno ne otopi i ravnomjerno prekrije dno posude.

3. **Gljive lagano kuhati:**
Rasporedite gljive u jednom sloju i ostavite ih da se nesmetano prže 2 do 3 minute, odnosno dok ne dobiju zlatnosmeđu boju.
Nakon toga promiješajte i pirjajte još 4 do 5 minuta, dok ne počnu otpuštati vlagu i ponovno dobiju zlatno-smeđu nijansu.

4. **Ubacite češnjak:**
Smanjite vatru na srednju razinu. Ubacite mljeveni češnjak i pirjajte još 1 do 2 minute, ili dok ne zamiriše, pazeći da ne zagori.

5. **Poboljšanje okusa:**
Umiješajte sol i papar, dobro promiješajte i uzmite uzorak smjese; napravite prilagodbe prema svojim željama.

6. **Završni detalj:** Skinite tavu s vatre, ubacite svježi peršin i poslužite bez odlaganja.


Predstavljamo šest bitnih savjeta za učinkovit uzgoj avokada u posudama, zajedno sa smjernicama o tome kako potaknuti proizvodnju voća.

Avokado je među biljkama koje privlače veliko zanimanje, ne samo zbog svojih prehrambenih prednosti, već i zbog poteškoća povezanih s njihovim uzgojem kod kuće. Mnogi pojedinci pokušavaju uzgajati ove biljke, samo da bi odustali od svojih napora kada avokado ne uspijeva cvjetati ili ne daje plodove. Ipak, uz nešto strpljenja i nekoliko bitnih tehnika, moguće je uzgojiti robusnu biljku avokada u loncu koja će u konačnici uroditi plodom.

Od čega početi: odabirom sjemena ili odabirom sadnica?

Brojni pojedinci uživaju u procesu uzgoja avokada iz sjemenki, smatraju ga i ugodnim i poučnim. Međutim, ova metoda rijetko rezultira plodonosnom biljkom, budući da je stablima avokada uzgojenim iz sjemenki obično potrebno više od desetljeća da proizvedu cvjetove, ako to uopće uspiju. Za one koji žele dobiti voće, daleko učinkovitiji pristup je kupnja cijepljene sadnice iz rasadnika. Cijepljene biljke imaju tendenciju bržeg sazrijevanja i ranijeg uroda budući da potječu od sorti koje su genetski sklone rađanju.

Šest osnovnih preporuka za uspješan uzgoj avokada u kontejnerima:

Odaberite veliku i duboku posudu za sadnju. Avokado ima snažan korijenski sustav, pa je potrebna posuda duboka najmanje 40 cm i opremljena odgovarajućim drenažnim otvorima. Kako bi se poboljšala drenaža vode, preporučljivo je staviti sloj šljunka na dno posude.

Tlo treba biti lagano i dobro drenirano. Preporučuje se mješavina komposta, pjeskovitog tla i perlita. Bitno je da tlo zadrži vlagu bez zbijanja, jer je avokado osjetljiv na “mokre noge”, što znači da ne može podnijeti stajaću vodu oko korijena.

Osigurajte dovoljno sunčeve svjetlosti za svoje biljke avokada, jer one uspijevaju u svijetlim uvjetima. Za njihov rast neophodno je minimalno 6 sati izravne sunčeve svjetlosti dnevno. Ako ih uzgajate u zatvorenom prostoru, postavite ih blizu najsvjetlijeg prozora. Tijekom ljetnih mjeseci možete ih također staviti na otvoreno.

Pobrinite se da biljka dobije odgovarajuće zalijevanje – ni pretjerano ni nedovoljno. Tlo mora ostati stalno vlažno, a da se ne natapa. Prije zalijevanja uvijek prstom provjerite suhoću gornjeg sloja. Zimi je preporučljivo smanjiti količinu vode jer biljka ulazi u fazu mirovanja.

Redovito hranjenje je bitno, iako umjereno. Avokado u saksiji zahtijeva dodatnu prehranu jer voda ima tendenciju brzog ispiranja hranjivih tvari. Preporučljivo je koristiti gnojivo koje je bogato dušikom, a također sadrži kalij i fosfor. Dovoljna je mjesečna primjena tijekom vegetacije.
Oblikujte krošnju kroz proces rezidbe. Za održavanje vitalnosti i zdravlja biljke preporučljivo ju je povremeno orezivati. Smanjivanjem visine glavne stabljike na otprilike 30 cm pospješujete razvoj grananja. Odgovarajuće obrezivanje igra značajnu ulogu u njegovanju snažnijeg stabla i može dovesti do cvjetanja u budućnosti.


 

PREUZMITE BESPLATNO!

⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here