**Za tijesto:**
– 80 g (¾ šalice) oraha – 200 g (otprilike jednako 2 jabuke srednje veličine) – 1 do 2 žlice soka od limuna – 150 g (⅔ šalice) omekšalog maslaca ili margarina – 75 g (⅓ šalice) šećera ili zaslađivača pogodnog za dijabetičare – 4 velika jaja – 300 g (2½ šalice) višenamjenskog brašna – 2 žlice mlijeka – Naribana korica ½ neprskanog limuna – ⅓ žličice arome maslac-vanilija – 2 pune žličice (cca 10 g) praška za pecivo – Prezle za posipanje kalupa.
**Upute za pripremu**
1. **Pripremite kalup i pećnicu:** Zagrijte pećnicu na 175°C. Namastite kalup za kuglof promjera 22 cm i pospite ga krušnim mrvicama.
2. **Priprema jabuka i oraha:** Orahe krupno nasjeckajte. Ogulite jabuke, zatim ih narežite na četvrtine ili osmine ovisno o njihovoj veličini, a zatim ih narežite na tanke ploške. Da biste spriječili potamnjenje, kriške odmah pokapajte sokom od limuna.
3. **Priprema tijesta:**
U većoj zdjeli pomiješajte omekšali maslac (ili margarin) sa zaslađivačem ili šećerom i miješajte dok ne dobijete pjenušavu konzistenciju, što bi trebalo trajati otprilike 3 do 4 minute. Umiješajte jaja pojedinačno, pazeći na temeljito miješanje nakon svakog dodavanja. Za povezivanje smjese dodajte otprilike 3 žlice brašna.
U smjesu umiješajte mlijeko, koricu limuna i aromu maslaca vanilije.
4. **Uključivanje suhih sastojaka:**
U posebnoj zdjeli pomiješajte preostalo brašno s praškom za pecivo. Ovu smjesu postupno umiješajte u smjesu jaja, lagano miješajući; pazite da ne pretjerate s miješanjem, jer će to rezultirati čvrstim tijestom.
5. **Umiješajte jabuke i orahe:**
Nježno umiješajte ¾ pripremljenih jabuka i oraha u tijesto.
6. **Pečenje:**
– Pažljivo premjestite tijesto u pripremljenu posudu, pazeći da se ravnomjerno rasporedi po površini. – Po vrhu ravnomjerno rasporedite preostale jabuke i orahe.
Stavite u prethodno zagrijanu pećnicu i pecite 40 do 45 minuta ili dok čačkalica zabodena u sredinu ne izađe čista.
7. **Hlađenje:**
Ostavite kolač da se ohladi u kalupu 20 minuta prije nego što ga lagano prebacite na rešetku da se potpuno ohladi.
Biljni napitak od stolisnika smatra se izvanrednim tonikom, blagotvornim kod stanja kao što su angina pektoris, gastritis, giht, reumatizam i čir (RECEPT).
Stolisnik je u našem narodu od davnina služio kao ljekovita biljka, a njegov povijesni značaj nadilazi puku upotrebu. Prema legendi, Ahilej ga je koristio za liječenje rana zadobivenih tijekom Trojanskog rata. Dodatno, ova biljka je prepoznatljiva po latinskoj oznaci Achillea millefolium.
Na našim prostorima naziva se i pod nazivima: stolisnik, kamilica, stolisnik ili kostrjet.
Ovo je nježna biljka koja doseže visinu od otprilike 80 centimetara, obično svijetlozelene boje.
U fazi cvatnje beru se primjerci s kratkim stabljikama, a može se brati i cijela biljka koja doseže duljinu do 30 cm. Stolisnik se zbog značajne koncentracije gorkih spojeva i eteričnih ulja svrstava u “gorke droge”.
Odrezani dijelovi skupljaju se u kitice i zatim suše u zasjenjenom prostoru s propuhom. S obzirom da stabljika nema ljekovita svojstva, preporučljivo je koristiti samo listove i cvjetove.
Čajevi od suhog stolisnika koriste se za razne bolesti i tegobe. Nadalje, kombinacija stolisnika s drugim ljekovitim biljem koristi se u pripremi čaja, a oblozi od stolisnika stavljaju se kod specifičnih vanjskih ozljeda i stanja kože.
Stolisnik je prirodna biljka; međutim, također se uzgaja u vrtovima zbog svojih terapeutskih svojstava.
Stolisnik se pokazao pozitivnim djelovanjem na probavni sustav, ima blaga sedativna svojstva te djeluje kao analgetik i antiseptik. Iznimno je ljekovita biljka.
Na temelju spoznaja drevne medicinske prakse i suvremenih znanstvenih istraživanja, utvrđeno je da čaj od stolisnika pozitivno djeluje na niz stanja i tegoba, uključujući anginu pektoris, gastritis, giht, groznicu i povišenu tjelesnu temperaturu, grčeve u želucu, zatvor (služi kao diuretik), nadutost, smanjeni apetit, neredovite menstruacije, reumatizam, hemoroide, čireve i dijabetes.
Važno je napomenuti da čaj od stolisnika može izazvati alergijske reakcije koje se kod nekih osoba mogu očitovati osipom ili proljevom. Naime, oni koji pokazuju alergije na ambroziju često pokazuju sličan alergijski odgovor na stolisnik.
JAYDUCKE LIKER: Za pripremu kvalitetnog likera od stolisnika svježe ubrani stolisnik (uključujući cvjetove i nježne dijelove stabljike s listovima) potopite u rakiju u omjeru 8 cvjetnih grančica na pola litre rakije. Ostavite smjesu da odstoji 7 dana na dobro osvijetljenom, ali ne pretjerano osunčanom mjestu, idealno na rubu prozora koji nema izravnu sunčevu svjetlost tijekom cijelog dana.
Nakon sedam dana otopite 7 žlica šećera, po mogućnosti meda, ako ga imate, u pola litre vode. Nakon što se smjesa ohladi, pomiješajte je s procijeđenom rakijom u koju ste ulili biljku.
VAŽNO: Podaci sadržani u ovom tekstu isključivo su informativnog karaktera i ne služe kao medicinski savjet. Preporučljivo je zatražiti savjet od svog liječnika u vezi s bilo kojim određenim zdravstvenim problemom, stanjem ili prirodnim lijekom.