Ljiljana Žikić Karađorđević bila je žena čije je prisustvo ostavljalo mnoge muškarce bez daha. Njezina izvanredna pojava, zajedno s nepokolebljivom hrabrošću i beskompromisnim stavom, izazivala je strahopoštovanje. Ona je svojim životom branila Kosovo i bila je proglašena najljepšom damom bivše Jugoslavije. Ljudi koji su je poznavali potvrđivali su njezinu neodoljivu karizmu i nepokolebljivu energiju, pred kojom nitko nije ostajao ravnodušan. Iako postoje ograničeni podaci o njezinom privatnom životu, javnost je bila fascinirana njezinim romantičnim vezama. Posebno su intrigantne bile veze u kojima je sudjelovala s princem Tomislavom.

Dok javnost i dalje ostaje opčinjena njezinim romantičnim vezama, njezin osobni život ostaje obavijen misterijem i tajanstvenošću. Kao jedno od troje djece, Ljiljana je rođena 9. ožujka 1957. godine u Kragujevcu, njen otac Živko Đogović bio je hercegovački vozač, a majka Milica iz sela Žabare kod Topole. U mladosti je pohađala glazbenu i baletnu školu te aktivno sudjelovala u kazalištu “Joakim Vujić” u Kragujevcu. Nakon razvoda roditelja, Ljiljana se s majkom, bratom i sestrom preselila u selo Žabare. Budući da ju je otac napustio, Ljiljana, koja je bila poznata po svom zalaganju za pravdu, odlučila je ne zadržati očevo prezime Đogović. Umjesto toga, uzela je majčino djevojačko prezime Žikić i dodala prezime svoje bake po majci Manojlović, kao počast prerano preminuloj baki. Nakon završetka studija na Fakultetu organizacijskih znanosti u Beogradu, stekla je diplomu. Godine 1978. okrunjena je kao Miss SR Srbije, a iste godine bila je i finalistica izbora za “Miss Jugoslavije”, te je bila poznata po svojoj otvorenoj i istaknutoj ljepoti. Njezina karijera modela napredovala je brzo, a njezina pojava krasila je stranice mnogih časopisa širom SFRJ.

Tijekom ranih 1980-ih godina, zakoračila je u svijet filma i preuzela male, nenajavljene uloge u različitim produkcijama poput “Nije Nego”, “Tigar”, “Balkan Express” i “Grlom u jagode”, u kojem se pojavila čak i gola. Iako je prvotno imala snažnu težnju za snimanjem glazbe, s vremenom je otkrila svoj talent za pisanje poezije. Njezina prva zbirka pjesama nazvana “Tebi” proizašla je iz te strasti. Nakon dvije udaje i razvoda, postala je majka šestero djece. Njena najmlađa kći Dina postala je poznata javnosti zahvaljujući sudjelovanju u raznim reality TV programima. O vezi princeze Ljiljane s princem Tomislavom Karađorđevićem kruže mnoge priče i glasine, svjedočeći o njezinoj izvanrednoj ljepoti. Prvi susret se dogodio 1993. godine u hramu Svetog Save na Vračaru. Godinu dana kasnije, ponovno su se sreli u samostanu Milton u Torontu, gdje je Ljiljana tražila svoju sestru Gordana s namjerom da se ondje nastani. Privlačnost princu Tomislavu Karađorđeviću nije bila odoljiva, iako se o tom odnosu zna malo. Ljiljana je u Kanadi objavila kompilaciju pjesama za ljubavnu i dječju publiku. Osim toga, surađivala je s izdavačkom kućom “Ambassadori mira” u SAD-u i redovito sudjelovala na Festivalu pjesnika. Godine 1995. vratila se u Srbiju kada je čula za ozbiljnu bolest princa Tomislava. Ljiljana priča kako je njihova ljubavna priča počela u svibnju 1996. godine na Oplencu. Živjeli su zajedno godinu dana, a princ joj je povjerio svoju namjeru da se rastane od tadašnje supruge, princeze Linde.

Postoji mnogo priča o vezi između nje i princa Tomislava Karađorđevića, koje govore o njenoj nevjerojatnoj privlačnosti. Iako su bili u daljem srodstvu, veza je izazivala pažnju. Nagađa se da je ta veza dosegla i stupanj zaručničkog prstena. Princ je govorio o ženi koja tvrdi da je “beogradska princeza” i da će se udati za njega, ali takva veza nije moguća s obzirom na njihovo srodstvo. Ljiljana je posvetila dodatak “Karađorđević” svom prezimenu, što je izazvalo iznenađenje u njenom okruženju. Postoje dvije verzije zašto je to učinila; jedna tvrdi da je to zbog njenog porijekla, dok druga sugerira da je to bilo iz ljubavi prema Tomislavu.Početkom 1997. godine, Ljiljana se preselila u svoj stan u Budimskoj ulici 36 u Beogradu. U tom razdoblju posvetila se pisanju poezije i proze. Također je počela raditi na autobiografskom romanu naslovljenom “Korijeni”. Za vrijeme NATO bombardiranja SR Jugoslavije 1999. godine, Ljiljana se prijavila kao dragovoljac u Vojsku Jugoslavije. Kao pripadnica 125. motorizirane brigade, izgubila je život 1. travnja 1999. godine, sudjelujući u borbenim aktivnostima u okolici Ljubenića kod Peći. U dobi od samo 42 godine, Ljiljana je izgubila život u zasjedi albanskih terorista zajedno s još dvojicom vojnih osoba.

Preporučujemo