Ljekari upozoravaju da prekomjerno nakupljanje ušnog voska može biti znak ozbiljnijih zdravstvenih problema. Često zanemarene, promjene u proizvodnji ušnog voska mogu ukazivati ​​na stanja kao što su lupus, otitis eksterna ili otoskleroza, pa se preporučuje praćenje i reagovanje na sve promjene kako bi se osigurala brza dijagnoza i liječenje.
– Vaš ušni vosak može biti znak većeg zdravstvenog problema.

To je najnovije upozorenje ljekara koji pozivaju ljude da ne ignoriraju znakove prekomjernog nakupljanja ušnog voska, uprkos nedavnim vijestima da gotovo 10 miliona ljudi u Engleskoj više nema pristup besplatnim uslugama NHS za uklanjanje ušnog voska.

Kraljevski nacionalni institut za gluvoću (RNID) saopštio je prošle sedmice da “ne postoji medicinski razlog” da se usluge NHS-a ukinu širom Engleske od 2019. godine i upozorio da se oni koji ne mogu priuštiti privatno liječenje obraćaju privatnim klinikama – razmislite o metodama uklanjanja, ” opasno”.

Nakon saopštenja RNID-a, doktor je pozvao ljude da nastave sa praćenjem ušnog voska i da ne budu obeshrabreni smanjenjem usluga, jer bi promjene u proizvodnji ušnog voska mogle ukazivati ​​na veći problem koji još uvijek zahtijeva posjetu liječniku radi dijagnoze i liječenja.

Dr. Veronica Matutit rekla je za Sun Health: Iako se na ušni vosak često gleda kao na trivijalnu stvar, njegova važnost je mnogo veća nego što općenito shvaćamo. Uvijek govorim svojim pacijentima da obrate pažnju na svoje tijelo, čak i na najmanje znakove, kao što su promjene u ušnom vosku. Ovo ne izaziva paranoju, već povećava svijest i proaktivno upravljanje zdravljem. Upamtite, naša tijela imaju svoje načine da signaliziraju bol; ponekad je to kroz nešto tako jednostavno kao što je ušni vosak.

Ona također ističe tri različita stanja koja mogu uzrokovati višak ušnog voska, a svi zahtijevaju posjet liječniku radi formalne dijagnoze ili recepta za liječenje.

Lupus je dugotrajna bolest koja uzrokuje bol u zglobovima, osip i umor. Stanje također može uzrokovati glavobolje, rane u ustima, gubitak kose, gubitak težine, bol u grudima ili stomaku i depresiju. To također može dovesti do prekomjerne proizvodnje ušnog voska zbog “kronične upale”, koja se može proširiti na uho i uzrokovati “abnormalnu proizvodnju ušnog voska”, rekao je dr. Matutit.

Pacijenti s lupusom mogu primijetiti promjene u konzistenciji i boji ušnog voska, a iako su simptomi “suptilni”, ne treba ih zanemariti, rekao je dr. Matutit. Ne postoji lijek za lupus, ali NHS preporučuje da posjetite svog liječnika opće prakse ako imate česte simptome lupusa, jer je liječenje efikasnije ako se uhvati i liječi rano. Liječenje ovog stanja uključuje protuupalne lijekove i steroidne pilule.

plivačko uho

Plivačko uho, formalno poznato kao otitis externa, je stanje koje uzrokuje oticanje, crvenilo i često bol u vanjskom ušnom kanalu. Stanje se naziva uho plivača jer višekratno izlaganje vodi može učiniti ušni kanal podložnijim upali, navodi NHS.

Jedan od glavnih simptoma plivačkog uha je višak ušnog voska, koji također može uključivati ​​ispuštanje tekućine ili gnoja iz uha, zajedno s drugim simptomima uključujući bol u uhu, svrab ušnog kanala i privremeni gubitak sluha. Ako imate plivačko uho, trebali biste posjetiti svog liječnika opće prakse jer vam on može propisati kapi za uši kako biste poboljšali simptome.

otoskleroza

Otoskleroza je problem s kostima unutar uha koji uzrokuje progresivni gubitak sluha. Dr. Matutit je rekao da, iako stanje ne mora nužno dovesti do viška ušnog voska, neki pacijenti često pomiješaju svoje simptome sa nakupljanjem ušnog voska i ignoriraju ih sve dok ne počnu gubiti sluh.

Ovo stanje se javlja kada se mala kost u vašem uhu, nazvana stapes, spoji sa ostatkom uha i sprečava vas da pravilno čujete. Prema NHS-u, trebali biste posjetiti svog liječnika ako mislite da vam se sluh pogoršava ili ako osjetite ponavljajući tinitus.

Otoskleroza se može liječiti hirurškim uklanjanjem stapesa, što je često “veoma uspješno” u poboljšanju sluha. Također možete koristiti slušne aparate da vam pomognu da čujete stvari jasnije, ali oni neće spriječiti da se vaš sluh pogorša.

Kako se nositi sa nakupljanjem ušnog voska kod kuće

NHS kaže da će ušni vosak obično ispasti sam od sebe i nikada ne biste trebali koristiti prste ili druge predmete kao što su pamučni štapići za uklanjanje jer to može ‘gurnuti’ vosak unutra i pogoršati stanje.

Umjesto toga, trebali biste isprobati maslinovo ili bademovo ulje za liječenje nakupljanja ušnog voska. Da biste to učinili, lezite na bok sa oboljelim uhom okrenutim prema gore i stavite 2-3 kapi ulja po vašem izboru u uho. Nastavite da ležite na boku 5-10 minuta nakon nanošenja ulja i ponavljajte ove korake 3-4 puta dnevno tokom 3-5 dana.

– NHS kaže da će vam nakon otprilike 2 sedmice nakupine voska ispasti iz ušiju i simptomi će se poboljšati. – Nema dokaza da svijeće ili usisavanje uha mogu ukloniti ušni vosak.

Preporučujemo