Pametno vrtlarstvo ne znači težak rad i trud. Umjesto toga, to je savršen način da maksimalno iskoristite prirodu

Zemljište sela Šuškoje na rijeci Jenisej u Rusiji je neplodno, a temperatura može ljeti prijeći 35 stupnjeva Celzijevih, a zimi pasti na -45 stupnjeva Celzijevih. Ovako jaka suša nastaje zbog nepovoljne klime s gotovo bez kiše i snijega. Ali jedan je čovjek u tim (ne)uvjetima ubrao nevjerojatne plodove: uzgajao je krumpir, rajčicu, mrkvu i bobičasto voće kao na najplodnijoj zemlji.

Koja je njegova tajna? U pametnom vrtu! Zamjatkin je rekao da u njegovom vrtu nema lopata, motika ili plugova, ali se plodno tlo svakih 10 godina produbi za 30 do 40 centimetara.

Tlo postaje vrlo rahlo i rezač rajčice se lako može utisnuti u tlo. Prinos krumpira je 2 tone na 100 četvornih metara, a mrkva i kupus iz godine u godinu sve bolje uspijevaju.

Kako mu je to uspjelo?

1. Odabire najbolje sorte povrća i voća

2. Koristite prirodne metode uzgoja: uske gredice i malč

Zajmatkinovo ležište je široko 80 centimetara, a prolaz je dugačak oko 1 metar. U prvoj polovici svibnja rasipa organski otpad (otpalo lišće, pokošenu travu, napola istrunule grane) na gredicu i zatim je napuni s oko 5 centimetara zemlje. Sjetvo se zatim dobro zalije i gliste će se nastaniti u tlu. Tako “posređenu” gredicu ostavi da miruje do početka ljeta, a zatim u nju sadi grašak, bob, bob i sl.

Ključne točke: Pripremite tlo otprilike dva mjeseca prije sadnje. Nanesite organsko gnojivo i prekrijte zemljom. Ako planirate saditi u rano proljeće, najbolje je gredicu pripremiti preko zime i ostaviti da se “odmrzne”. U takvoj labavoj gredici možete uzgajati što god želite.

Preporučujemo