Život Stephena Hawkinga bio je obilježen njegovim značajnim doprinosom našem dubljem razumijevanju svemira i njegova porijekla. Često je zaronio u dubine pitanja koja su se ispreplitala s religijskim i filozofskim uvjerenjima. Iako nije odlučno odbacio mogućnost Božjeg postojanja, njegova neumorna znanstvena istraživanja i analitički um doveli su ga do prihvatanja ateizma kao svog svjetonazora. Nakon njegove smrti, njegova obitelj je podijelila izjavu koja bi svog slavnog člana sigurno razveselila.

Hawkingov odnos prema konceptu Boga može se pratiti unazad do njegovih dubokih znanstvenih istraživanja, posebno u poljima kozmologije i teorijske fizike. Njegovo najpoznatije djelo, “Kratka povijest vremena”, privuklo je pažnju kako znanstvene zajednice, tako i šire javnosti. U ovoj knjizi Hawking je izložio svoje kozmološke teorije, istražujući Veliki prasak, crne rupe i prirodu vremena. Ova znanstvena objašnjenja pružila su naturalističku perspektivu za razumijevanje svemira, što je dovodilo u pitanje tradicionalne religijske narative.Hawkingov temeljni argument protiv postojanja konvencionalnog božanstva proizlazio je iz načela uzročnosti u znanosti. Postavljao je pitanje potrebe za nadnaravnim entitetom kako bi se objasnio početak svemira, tvrdeći da su sami zakoni fizike dovoljni za razumijevanje podrijetla kozmosa. Hawkingova osnovna pretpostavka bila je da se početna singularnost svemira, trenutak apsolutne gustoće i temperature iz kojeg je sve krenulo, ne mora nužno pripisati božanskoj intervenciji. Umjesto toga, zagovarao je da se taj fenomen može razumjeti primjenom principa kvantne fizike.

U svojoj prvoj knjizi zaključio je izjavom: “Ovo bi bio najveći trijumf ljudskog intelekta – jer tada bismo posjedovali razumijevanje Božjeg uma.” Kasnije, u razgovoru za španjolski list El Mundo 2014. godine, izrazio je: “Prije nego što je znanost razjasnila stvari, bilo je uobičajeno vjerovati da je svemir stvorio Bog. Međutim, sada znanost pruža uvjerljivija objašnjenja.” Pojasnio je da njegova izjava “shvatili bismo Božji um” implicira da bismo, ako Bog postoji, imali isto znanje kao On. Međutim, Hawking je jasno izrazio svoje uvjerenje u zaključku svoje druge knjige, “Kratki odgovori na velika pitanja”, rekavši: “Nitko ne upravlja svemirom. Nema Boga.” Ova izjava označila je prvi put kada je javno izrazio svoje nevjerovanje u postojanje božanskog bića.

Stephen Hawking preminuo je 14. ožujka 2018. godine, a njegova obitelj odlučila je počastiti njegovu uspomenu organiziranjem dobrotvornog ručka u crkvi u Cambridgeu, Engleska, mjestu gdje je Hawking rođen i odrastao. Na stolu je stajala poruka koja je glasila: “Današnji obrok dar od Stevena. Od obitelji Hawking.” Obitelj Hawking nastojala je činiti dobro za svoju zajednicu, čin koji su smatrali da bi njihov voljeni Stephen odobrio. Mjesto događanja, crkva, bilo je simbolično i neizbježno bi izazvalo osmijeh slavnog znanstvenika.

Preporučujemo