Mnogi stanovnici Srbije tradicionalno biraju Grčku kao svoju godišnju destinaciju za odmor, no sve više raste želja za istraživanjem drugih obližnjih destinacija. Ovo, naravno, važi samo za one koji imaju financijske mogućnosti za bijeg na obalu. Predivne slike prekrasnih obala Hrvatske, Crne Gore i Albanije osvajaju društvene mreže, postajući izvor inspiracije za mnoge. Unatoč tome, očaravajući bosanski gradić Neum je posljednjih vremena privukao pažnju putnika.

Čar ovog mjesta je zaokupila umove putnika skitnica zbog svojih besprijekornih plaža i netaknute prirode, ostavljajući neizbrisiv dojam na svakog istraživača koji se uputi na taj put. Međutim, prije nego što se odlučite za posjetu, preporučuje se da pogledate nedavno objavljeni video koji otkriva alternativni pogled na ovu inače popularnu destinaciju. Na plaži su se nagomilali ostaci morske trave, naplavljeno drvo i grane, toliko vidljivo da se čak i na videozapisima vidi kako turisti izvlače ove ostatke iz vode na obalu.

Ono što privlači pažnju u ovoj situaciji je da se prljavština nije ograničavala na jedno mjesto, već je bila raširena duž obale. Dok se neki turisti angažiraju u čišćenju plaže, drugi nastavljaju uživati na suncu bez ikakve brige za okoliš. Zabilježeno je nekoliko komentara o ovakvom stanju, uključujući izraze poput “Neum kao Neum”, “Sve je prirodno”, “Neum je u mom srcu, ali odbijam se kupati tamo jer bih radije plivao u septičkoj jami” i “Ljudi ne shvaćaju da se otpad iz naselja izlijeva u more. Zato je zakon o spa centrima propisao uporabu čiste mineralne vode.” Osvježavajuće je što je ostavljeno pojedincima da sami prosude je li takvo ponašanje prihvatljivo ili ne.

Nažalost, situacija u Hrvatskoj nije puno drugačija. Plaža Donji Čel, smještena blizu Dubrovnika na otoku Koločepu, suočava se s onečišćenjem fekalnim tvarima, što je čini neprikladnom za kupanje. Zavod za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije proveo je testiranja morske vode i utvrdio da kvaliteta vode na plaži Donje Čelo ne udovoljava propisima koji su navedeni u Zakonu o uvjetima sigurnog kupanja. S obzirom na prisutnost fekalnih tvari u vodi, Županija je izdala upozorenje o zabrani kupanja do daljnjeg. Tijekom ove godine, zabilježeno je više slučajeva direktnog ispuštanja fekalnih otpada u hrvatski Jadran s raznih obalnih područja, što je rezultiralo širenjem bolesti u pojedinim dijelovima. Čovjek je očigledno najveći zagađivač prirode, a ti primjeri to jasno pokazuju.

 

Preporučujemo