Nastavljajući naš današnji članak, želimo se više pozabaviti pojavom grmljavine, koja postaje izrazito prisutna posebno krajem ljeta. S obzirom na nepredvidivost prirodnih pojava poput grmljavinskih oluja, bitno je biti oprezan i pripremljen kako bismo izbjegli potencijalno ozbiljne situacije. Kada nas zahvati grmljavinska oluja, ključno je pridržavati se određenih sigurnosnih uputa kako bismo sačuvali vlastito zdravlje i dobrobit. Na primjer, Uprava civilne zaštite u Hrvatskoj savjetuje izbjegavanje aktivnosti na otvorenom za vrijeme oluje. Preporučuje se zatvoriti prozore i vrata, udaljiti se od prozora, otvorenih vrata, metalnih predmeta poput slavina, prekidača za struju i metalnih stupova. N1 Zagreb također ističe važnost odgode tuširanja i kupanja tijekom oluje te isključivanje električnih uređaja i klima uređaja.

Nadalje, Uprava civilne zaštite sugerira da nakon prestanka oluje ostanete u zatvorenom prostoru barem trideset minuta. U Sjedinjenim Američkim Državama, Nacionalna meteorološka služba predlaže pridržavanje “pravila 30-30” ako vas zatekne oluja dok ste vani. Ovo pravilo uključuje mjerenje vremenskog razmaka između svjetlosnog udara munje i zvuka grmljavine koji slijedi. Ako je taj razmak trideset sekundi ili manje, to ukazuje na to da je oluja iznimno blizu i da je hitno potrebno potražiti zaklon. Nakon zadnjeg slušanja grmljavine, preporučuje se ostati u zatvorenom prostoru najmanje 30 minuta. Čak i kad oluja prođe i nebo se razvedri, važno je imati na umu da opasnost od munja traje mnogo duže nego što se često pretpostavlja.

Pravila sigurnosti od trideset minuta su utemeljena kako bi se uzela u obzir. Za one manje upućene, udari groma uzrokuju otprilike tisuću smrtnih slučajeva širom svijeta svake godine, prema Američkoj nacionalnoj meteorološkoj službi. Rizici su posebno povišeni tijekom ljetnih mjeseci, kada su grmljavinske oluje češće i ljudi provode više vremena na otvorenom – na plažama, u planinama te na sportskim i golf terenima.U Bosni i Hercegovini, grmljavinske oluje obično zahvaćaju razdoblje od travnja do studenog, dok su zimi izuzetno rijetke. Kako biste se zaštitili od udara groma, preporučuje se potražiti sklonište u zgradama s odgovarajućom gromobranskom zaštitom, vozilima s metalnom karoserijom, kabinama građevinske opreme i žičarama.

U slučaju da se oluja ne može izbjeći, ključno je što prije pronaći prikladno sklonište. Svi koji su vani, bilo da hodaju, voze bicikl ili voze vozila s otvorenim krovom, izloženi su opasnosti od udara groma. U situacijama iznenadne oluje dok ste vani, važno je brzo pronaći siguran zaklon. Ako to nije moguće, izbjegavajte izložene vrhove brda i planina, otvorene terene, područja blizu obale te kupanje u vodi. Također, treba se udaljiti od pojedinačnih stabala, kao i električnih i telefonskih stupova.

Preporučujemo