Strogo odvajanje devojčica i dečaka, uz obavezno nošenje marama, postalo je predmetom istraživanja policije u Nemačkoj nakon što su četvorica srednjoškolaca izrazila želju da uvedu rigorozna šerijatska pravila u svojoj školi “Nordštat” u Nojsu, u pokrajini Severna Rajna Vestfalija. Prema izveštaju Dojče velea, četvorica učenika, muslimanske veroispovesti, svi u dobi od 17 do 19 godina, zahtevali su striktno razdvajanje polova tokom nastave, odvajanje časova plivanja prema polu, obavezno nošenje marame za devojčice, te četverostruko razdvajanje po polovima unutar razreda za komunikaciju.

Osim toga, izrazilo se i insistiranje na pružanju posebnog prostora za molitve muslimanima unutar škole, uz dozvolu za rani izlazak petkom kako bi mogli posetiti džamiju. Mediji prenose da su ovi učenici javno odbacivali demokratiju, podržavali kamenovanje i druga kršenja ljudskih prava, te širili video-snimke salafističkih propovednika poput Pjera Fogela.

Policijski izveštaj, koji je pregledao nemački javni servis WDR, otkriva da je uprava škole obavestila policiju prošlog decembra o ovom slučaju. Državna bezbednost, javno tužilaštvo u Diseldorfu i Pokrajinska kancelarija kriminalističke policije (LKA) takođe su obavešteni. Iako su zabeleženi incidenti u martu i decembru prošle godine, istražitelji nisu pronašli krivičnu relevantnost, osim sumnje u pretnje i prinudu u decembru.Roditelji četvorice učenika su takođe provereni, ali nisu pronađeni elementi koji bi ugrozili državu. Istražitelji su dalje informisali pokrajinsku kriminalističku policiju, tražeći dalje postupanje od saveznog Ministarstva unutrašnjih poslova i Kancelarije za zaštitu Ustava.

U pokušaju prevencije, škola je angažovala program “Putokaz” (Wegweiser) za ekstremne islamiste koji sprovodi Severna Rajna Vestfalija, ali, prema policijskom izveštaju, nije postignut uspeh. Herbert Rojl, ministar unutrašnjih poslova pokrajine Severna Rajna Vestfalija, označio je situaciju kao veoma ozbiljnu, apelujući na roditelje, nastavnike i druge koji rade s mladima da budu pažljivi u vezi s islamističkom radikalizacijom mladih. “Ako primetite nešto sumnjivo, brinite se o tome odmah. Ne smemo dozvoliti da naša najmlađa generacija bude izložena propagandi ekstremističkih grupa”, upozorio je ministar Rojl.

Preporučujemo