Kako biste uspješno planirali radove u vrtu, važno je voditi računa o pogodnim vremenskim uvjetima. Iako su posljednjih godina sve nepredvidljiviji, isplati se držati nekih osnovnih pravila stečenih godinama iskustva.

Stoga je dobro voditi vrtlarski dnevnik u koji svake godine upisujete što i kada sijete te bilježite dobivene rezultate.

Ovo je važno i zbog promjena u hortikulturnim usjevima, odnosno plodoredu. Time se održava plodnost tla i zdravlje vrta, posebno u organskom uzgoju. U kućnom vrtu naizmjence se uzgaja veliki broj povrća i cvijeća na manjoj površini, pa je potrebno planirati plodored. U plodoredu treba voditi računa o zahtjevima pojedinog povrća, pri čemu treba voditi računa o: upijanju hranjiva iz tla (povrće se smatra vrlo upijajućim iz tla), utjecaju štetnika i bolesti na pojedine kulture te međusobnoj toleranciji. od povrća. Kako biste izbjegli prazne gredice, pripazite na pravilno vrijeme sjetve.

ožujak
Početkom mjeseca potrebno je grabljama skinuti gornji sloj nerazgrađenog malča, po gredici posuti kompost i ostaviti tlo da se ugrije nekoliko dana. Ako je tvrd i zbijen, olabavite ga vilama. Tek tada krećemo sa sjetvom sjemena. Nakon što završimo, malč između redova vraćamo na mjesto. U prvoj dekadi uzgajajte špinat, luk, mrkvu, grašak, poriluk, celer i salatu. Proklijao je i krumpir. U drugom desetljeću u zaštićene gredice sijemo papriku, rajčicu, kupus i špinat. Još se sije celer, rotkvica, grašak, mrkva, salata, pastrnjak, peršin i kopar. U trećem desetljeću uzgajali smo salatu, kelj, kupus, mahune, au zaštićenom prostoru lubenice i dinje.

travanj
Lončanice i balkonske biljke presađujemo na otvoreno, au prvih deset godina sadimo luk, grašak i mrkvu. Još uvijek se uzgajaju kupus, cvjetača, crveni grah i blitva. U prijelaznom razdoblju iz prvog u drugo desetljeće uzgajajte krumpir i šparoge. U drugoj dekadi ćemo sijati radič i brati rotkvice, mladi luk, salatu i špinat. Pred kraj mjeseca, s obzirom na pojavu kasnog mraza, na otvorenom se mogu sijati lubenice, dinje, krastavci, rajčice, mahune i dr. Povrće koje klije možemo zaštititi od mraza prekrivanjem novinama, folijom, slamom i lišćem ili propuhom (spaljivanjem suhe slame, sijena i lišća) između redova povrća i voćaka.

moguće
Biljke za sjetvu i uzgoj potrebno je još njegovati zbog mogućnosti mraza. Tijekom prve dekade svibnja povrće prihranjujemo biljnim gnojivima. Na otvorenom se uzgajaju i celer, paprika i krastavci. Sredinom mjeseca krećemo u sjetvu krastavaca, kupusnjača, tikvica i dinja (ako već nismo). Kelj, zelena salata, rabarbara i blitva su zreli i spremni za branje, kao i patlidžani, rajčice i paprike. Kumin, komorač, kopar, boražinu i druge začinske biljke treba sijati u dijelove vrta namijenjene ljekovitom bilju i između povrća. Zbog obilnih padalina potrebno je pripaziti na izgled puževa i poduzeti mjere zaštite. Kompost nastavljamo stalno njegovati zalijevanjem i punjenjem praznih odjeljaka.

lipanj
Prva dekada lipnja idealna je za sjetvu kupusa i cvjetače. Povrće koje sijemo i uzgajamo nastavljamo štititi i hraniti biljnim gnojivima. Kupus, kelj, rana cvjetača i korabica su zreli i spremni za berbu u vrtu, kao i mrkva, grašak, tikvice i krastavci. Drugu dekadu ćemo sijati zimsku salatu i rotkvicu. Sada je najbolje vrijeme da svoje povrće primijenite tekućim gnojivom od gaveza jer će biljke razviti velike lisne mase. Kelju, cikli, celeru i poriluku treba redovito dodavati kompost. Pobrinut ćemo se da površina gredice uvijek bude prekrivena usitnjenim vrtnim otpadom, slamom i lišćem.

srpanj
U prvoj dekadi srpnja sijte mahune i kornišone za jesensku hranu, a posadite kupus, kelj i cvjetaču. Češnjak i krumpir stižu za vađenje i konzumaciju. U drugom dekadi u vrtu ćemo sijati jesenske rotkvice i kineski kupus, presađivati ​​cvjetaču i brati zrelo povrće. Između povrća treba posuti nasjeckanu koprivu i gavez, a tek posađene biljke prihraniti tekućim gnojivom od listova kupusa. Pred kraj srpnja paprika je zrela i spremna za berbu, a ako je lijepo vrijeme možemo brati i luk. Većina jednogodišnjih biljaka zahtijeva uklanjanje sjemenskih čašica kako bi mogle nastaviti cvjetati u kasnu jesen, a možete i sakupljati sjeme.

kolovoz
Prvu polovicu mjeseca beremo paprike, patlidžane, rajčice, razne salate, dinje, lubenice, korjenasto povrće i sve ostalo povrće. Još uvijek možete sijati niže grah i još niže sorte graška. Sredinom mjeseca sijemo salatu, srebrenički luk, rotkvicu, repu, a redovno beremo zrelo povrće. Luk možete brati, osušiti i staviti na suho i prozračno mjesto. Ovaj mjesec također je odličan za branje bilja, razmnožavanje ruža i raznih lisnatih grmova. Kineski kupus može se sijati u prvim tjednima kolovoza, kao i rotkva i bijela rotkva. Kolovoz je vrijeme i za sadnju novih jagoda koje treba presađivati ​​svake dvije godine.

rujan
Prvih desetak godina uzgajali smo salatu i presadnice srebreničkog luka na otvorenim gredicama. Ozimi se mogu sijati salate, špinat, rotkvice. Čičoka se može vezati kako bi unutarnji listovi bili mekši i sočniji. Sredinom mjeseca svakih 7-10 dana sijemo usjeve rotkvice, špinata i salate. Pred kraj mjeseca ćemo brati mahune, kornišone, rajčice, paprike, tikve i ostalo jesensko povrće. Mahune ne vučemo za stabljike, već ih orezujemo do zemlje. Kako glavice kupusa ne bi pucale tijekom jakih kiša, peteljke odrežite nožem i tako spriječite nagli prodor vode u biljku.U voćnjaku beremo rano zrele sorte jabuka, krušaka i bobičastog voća. Nove jagode možemo posaditi i početkom rujna.

listopad
U prvih deset godina uzgajali smo češnjak, luk presadnice, salatu, srebrenički luk. Sredinom mjeseca ćemo sijati zimski špinat, presađivati ​​rabarbaru i dozrijevati rajčice. U trećoj dekadi nezrele glavice cvjetače možemo premjestiti u podrum na sazrijevanje i ukloniti korjenasto povrće iz vrta, branje cvjetače, kupusa, hrena i rotkvica. U vrtu možemo ostaviti kupus, poriluk, peršin, blitvu i zimsku salatu. Svježe ubrane biljke sadrže najviše vitamina i minerala, stoga ih zadržimo što duže u vrtu. Prije okopavanja i gnojidbe dobro je napraviti analizu tla. Kad shvatimo njegove karakteristike, možemo ga gnojiti po potrebi.

studeni
Ostatke povrća i ljekovitog bilja potrebno je ukloniti, usitniti i kompostirati prije pada snijega. Od svog lišća, pokošene trave i nasjeckanih grana napravit ćemo uzdignutu gredicu ili staviti u kompost koji ćemo prekriti slojem zemlje i na to staviti crnu foliju. Početkom studenog vadimo preostalo korjenasto povrće i spremamo ga za zimu. Prije mraza sredinom mjeseca preokrenemo kupus i pripremimo zemlju za zimu. U trećoj dekadi brat ćemo glavice kelja pupavca, ali tek nakon što dožive prvi mraz. Povrće za zimu spremamo i na tavan ili u podrum. Primjenjujemo gnojiva, posebno stajnjak.

prosinac
Sav raspoloživ organski materijal će se usitniti i staviti na gredicu. Mi ćemo se pobrinuti za voće i urediti terasu prema vremenskim uvjetima. Krajem mjeseca posijat ćemo salatu i luk za proljeće, ili papriku u tople gredice za ranu rasadu. Siječanj je idealno vrijeme za planiranje sjetve i sadnje. Stavite sve na papir. Pročitajte prošlogodišnje bilješke i pokušajte izbjeći pogreške ove godine. Redovito provjeravajte zamke i uklonite sve pokvarene plodove. Na kompostnu hrpu stavite organski otpad iz kuhinje, pazeći da kompostna hrpa uvijek bude ograđena debljim slojem zemlje. Redovito hranite i pojite ptice,…

Preporučujemo