Naši stručnjaci otkrivaju detalje prvog i drugog slučaja velikih boginja – kako je došlo do infekcije i kakvi su bili simptomi.

Nakon pojave velikog kašlja, u Srbiji se pojavio prvi slučaj malih boginja, a ubrzo se pojavio i drugi slučaj velikih boginja. Bili su to nevakcinisani petnaestogodišnjak čija je majka imala slične simptome. Dr Ivana Begović Lazarević iz Zavoda za javno zdravlje grada Beograda, koja je posetila K1, rekla je da majka nije hospitalizovana. Mediji navode da je dječakova majka prva osoba koja se zarazila malim boginjama, ali je dr Lazarević negirao navode da je bila hospitalizirana.

„Mama je imala akutni oblik bolesti i oporavljala se kod kuće, ali tokom prikupljanja podataka, kada se sumnjalo da je njen sin bolestan, otkrili smo da je majka imala vrlo slične simptome u istom periodu prije pojave simptoma kod njenog sina. .Uspješno je pobijedila bolest kod kuće.Juče, nakon što se posumnjalo da je majka prva oboljela, nakon nasumične pretrage je na osnovu uzorka krvi dijagnosticirana i potvrđena infekcija ospicama.Bris grla je prošao. nikada nije hospitalizovana.Majka je u Srbiji Zaraza i širenje u inostranstvo
Nakon povratka, njen sin je obolio. “, rekao je doktor i dodao da je epidemija moguća jer još nismo dostigli potrebnu vakcinaciju:

„Virus još nije rasprostranjen u našoj zemlji, ali s obzirom na to da trenutna procijepljenost još nije dostigla 95%, virus malih boginja je jedan od najzaraznijih virusa, tako da uvijek postoji rizik od zaraze virusom morbila. je razlog za širenje virusa među osetljivim osobama Širenje stvara povoljne uslove i tendencije, posebno kod nevakcinisanih, što može dovesti do povećanja broja obolelih. Ovaj efekat se može osetiti u narednom periodu“, rekao je doktor napomenuo je i dodao da majka nije vakcinisana. Na osnovu njene medicinske dokumentacije, bilo je jasno da je ranije oboljela od malih boginja, ali da nije vakcinisana protiv njih.

Poslednja zabeležena epidemija malih boginja u Srbiji bila je 2017/18. Bilo je više od 6.000 pacijenata i 15 smrtnih slučajeva. Samo u Beogradu zaraženo je 2.100 ljudi. Dr Ivana Beogović Lazarević je rekla da je obuhvat tada dostigao 98%.

Pedijatar dr Saša Milićević, koji je takođe gost u emisiji, istakao je da epidemije malih boginja imaju potencijal da se šire samo zato što su male boginje veoma zarazne.

“Epidemije su zaista moguće. Velike boginje su jedna od najzaraznijih dječjih bolesti, a jedno ili dvoje djece zaraženo u vrtiću može biti dovoljno da se infekcija proširi na sve koji nisu oboljeli ili vakcinisani. Velika je vjerovatnoća da će se i drugi razviti. Zabrinite se, posebno kada je u pitanju veliki kašalj, jer ne mora svaki kašalj značiti i veliki kašalj.
Počinju kao i svaka respiratorna infekcija i često izazivaju strah kod roditelja. Uočen je porast slučajeva astme nakon pandemije COVID-19”, rekla je pedijatar i dodala da roditelji ne vakcinišu svoju djecu iz straha.

simptomi malih boginja
“Simptomi ospica uključuju slabost, temperaturu, nesanicu i nervozu kod djece, dok kod starijih osoba mogu uzrokovati i glavobolju. Tipične ospice se obično pojavljuju s vremenom, počinju iza ušiju i kreću se niz vrat. Crvenilo oko očiju je znak infekcije Još jedan simptom .Važno je napomenuti da napad ospica ne mora nužno odmah ukazivati ​​na male boginje, ali obično je potrebno neko vrijeme da se bolest manifestuje.Treba imati na umu da povišena tjelesna temperatura ne mora nužno ukazivati ​​na male boginje, posebno kod onih koji su vakcinisani vakcinom za decu”, rekao je dr Saša Milićević, ističući da odrasli mogu razviti ozbiljne komplikacije poput upale pluća ili encefalitisa koje zahtevaju hitnu medicinsku pomoć.

Preporučujemo