Znojenje je jednako važno za vaše tijelo kao i hrana. Tijelo proizvodi znoj za regulaciju tjelesne temperature, vitalni mehanizam uz pomoć miliona znojnih žlijezda (čiji rad reguliše centralni nervni sistem preko perifernih nerava).

Tijelo znojenjem gubi određenu količinu energije – postaje hladnije. Ovo je posebno potrebno nakon napora ili izlaganja visokim temperaturama, pa čak i kada imate temperaturu zbog bolesti. Osoba gubi 0,5 do 0,7 litara tečnosti dnevno kroz pore kože, ako se nalazi u hladnom prostoru, a naravno i na toplom mestu više (više od 2 i po litra).

Bez procesa znojenja, tjelesna temperatura bi porasla za nekoliko stupnjeva, što bi dugoročno moglo narušiti važne tjelesne funkcije.

Žlijezde znojnice su raspoređene po cijelom tijelu i proizvode više ili manje znoja, uglavnom na dlanovima, pazuhu, stopalima i vlasištu.

Postoji uvredljivo uvjerenje da je znojenje zdravo jer uklanja toksine i štetne metabolite iz tijela, ali ste samo djelimično u pravu. Znoj takođe sadrži natrijum hlorid (kuhinjsku so) i neke sedimentne supstance kao što su mlečna kiselina i elektroliti (natrijum, kalijum), a svi su neophodni za funkcije našeg tela.

Ako se probudite preznojeni u hladnoj prostoriji, uvijek potražite medicinsku pomoć. Ovi testovi će utvrditi radi li se o infekciji, čak i tuberkulozi, ili o metaboličkom poremećaju ili prekomjerno aktivnim znojnim žlijezdama (povećano opterećenje).

Hronična upala je često povezana s blagim povećanjem tjelesne temperature, što se često zanemaruje. Povećanje tjelesne temperature noću očituje se znojenjem, koje je dugo vremena bilo jedini simptom postojeće bolesti.

Isto tako, mnogima je i najmanje uzbuđenje dovoljno da se jako oznoje. Ova vrsta emocionalnog znojenja javlja se kod osoba sa nestabilnim vegetativnim sistemom.

Kako spriječiti pojačano znojenje?

Prilikom znojenja najvažnije je održavati higijenu (redovno se tuširati) i redovno mijenjati odjeću (ne samo zbog mirisa, već i zbog bakterija koje se nakupljaju). Birajte odjeću od prirodnih materijala kao što su pamuk, lan i prirodna viskoza.

Koristite dezodorans kako biste spriječili neprijatan tjelesni miris. Danas su prodavnice pune antiperspiranta i preparata za smanjenje znojenja. Prednost im je što sprečavaju neugodne mirise na duži vremenski period, ali ometaju rad znojnih žlijezda (minimiziraju i začepljuju pore) i mogu izazvati alergijske reakcije, pa se svakodnevna upotreba ne preporučuje.

Odličan način za neutralizaciju mirisa znoja je soda bikarbona, koja odlično apsorbira znoj dok neutralizira nekoliko vrsta bakterija koje uzrokuju neugodne mirise. Nanesite sodu bikarbonu na područje ispod pazuha.

Terapija čajem od kadulje (kao i tablete na bazi kadulje) može pomoći u smanjenju prekomjernog znojenja. Pijte šolju čaja nakon ustajanja ujutru i pre spavanja uveče mesec dana.

U slučajevima jakog znojenja nekim ljudima može pomoći jonoforeza – vodeno kupatilo sa jednosmernom strujom niskog intenziteta ili, ako to ne uspije, operacija uklanjanja znojnih žlijezda. 

Preporučujemo