U ranim jutarnjim satima, zavodljivom martovskom danu 1957. godine, Lorens Džozef Bejder, poznat kao Lari, strastveni trgovački putnik iz Ohaja, započeo je dan poljupcem svoje voljene supruge Meri Lu. Njegova namera bila je da provede dan na obalama jezera Eri, u potrazi za ribolovačkim uzbuđenjima.

Iako su meteorolozi upozoravali na nadolazeću oluju, Lari nije bio sklon ozbiljnom shvatanju takvih prognoza. U svojoj želji za avanturom, neustrašivo je unajmio čamac i uputio se prema jezeru, ignorirajući opasnost koja se nadvijala nad vodom.Nakon nekoliko sati uživanja u ribolovu, snažna oluja izbila je s nevjerojatnom snagom. Vrtlozi vjetra i divlji valovi preplavili su jezero, a Lari je bio nemoćan pred silom prirode. Kada je oluja poprimila svoj epilog, pronađen je samo Larijev čamac, oštećen i bez vesla, ali od samog Larija ni traga ni glasa.

Šira javnost, zajedno s porodicom, pretpostavljala je najgori ishod – da je Lari stradao u oluji. Unatoč intenzivnom pretraživanju jezera, njegovo tijelo nije pronađeno, pa su svi zaključili da je riječ o tragičnoj nesreći i velikoj tragediji koja je zadesila ovu porodicu.Ostavivši iza sebe troje djece i trudnu suprugu, Lari je ostao u sjećanju kao žrtva nesrećnog slučaja. Finansijski teret porodice barem je donekle ublažen viješću o osiguranju od gotovo 40 hiljada dolara koje će Meri Lu dobiti.

Osam godina kasnije, iznenađenje je zadesilo porodičnog prijatelja tokom posete Čikagu. Sreo je muškarca koji nevjerojatno podsjeća na izgubljenog Larija – Džona Frica Džonsona, poznatog televizijskog i radijskog voditelja iz Omahe. Džon je bio oženjen, otac dvoje djece, a jedan od njih bio je usvojen. Unatoč činjenici da je nedavno izgubio oko zbog tumora, Džonson je tvrdio da nije Lari Bejder, već da je odrastao u sirotištu i proveo 14 godina u vojsci prije nego što se preselio u Omahu.

Porodični prijatelj nije mogao ignorirati sličnost i dovela je Lorensovu nećaku u Čikago kako bi konfrontirali Džonsona. Na konkretno pitanje o identitetu, Džonson se nasmejao i tvrdio da ne zna ništa o Bejderu. Ipak, uzimanje otisaka prstiju otkrilo je da su identični s onima koje je Lari ostavio tokom vojne službe. Misterija je dosegnula vrhunac – Lorens Džozef Bejder i Džon Fric Džonson bili su jedna te ista osoba!

Psihijatrijski tim je intenzivno istraživao slučaj, sugerirajući da je amnezija ili tumor možda uzrok gubitka pamćenja. Bez obzira na stručna mišljenja, javnost je ostala skeptična, naginjući tezi o prijevari. Priče o Bejderovim dugovanjima i premiji osiguranja ponovno su izbile na površinu. Izgubio je posao na televiziji, prijatelji iz “prvog života” proglasili su ga prevarantom.

Bejder je nastavio živjeti, suočavajući se s novim izazovima. Meri Lu, prvobitna supruga, izgubila je socijalnu pomoć, a osiguranje je tražilo povrat novca. Druga supruga nije prošla bolje – njihov brak proglašen je nevažećim, ali ona je odlučila ostati uz svog supruga. Nažalost, zagonetna priča nije dobila konačno rješenje jer je Bejder umro od zloćudnog tumora u rujnu 1966. godine.

Pitanje je li Bejder bio žrtva amnezije ili prevarant ostaje neriješeno do danas, obavijeno misterijom koja će vječno intrigirati znatiželjne duše.

Preporučujemo