Med od maslačka je zapravo sirup od maslačka. Kod kuće možete napraviti preparat koji nije pravi med, ali ima slična terapeutska svojstva kao med. Med od maslačka proizvode pčele i pravi je med. Iako je maslačak korov koji može uzrokovati probleme u vrtovima i travnjacima, on ima mnoge pozitivne karakteristike.

Maslačak se može naći svuda i poznat je u narodu, ali ima i lekovita svojstva, zbog čega se često koristi u kulinarstvu i medicini. Žuti cvjetovi i šuplje stabljike koje se pretvaraju u leteće sjemenke bile su igračke iz djetinjstva, ali kada je zdravlje na prvom mjestu, ljekovite komponente ove biljke su nam još važnije.

Karakteristike maslačka

Maslačak je višegodišnja zeljasta biljka porodice sedum koja raste u umjerenim klimatskim područjima u Evropi, Africi i Aziji, prvenstveno na pašnjacima i livadama, ali i u baštama i obradivim poljima. S obzirom na to da je poznat vekovima, ima mnogo naziva, pa nemojte se iznenaditi ako čujete da ga neko zove gorki kupus, preslica, žvakaća guma, mlečnica, dren, ali najčešće zamene Naziv je cikorija (iako cikorija je potpuno drugačija biljka). Među ljudima se smatra korovom jer uspješno prezimljava u hladno doba godine, pa čak i pod snijegom.

Stabljike maslačka su visoke 15 – 25 cm, u zavisnosti od sredine u kojoj se uzgaja. Stabljika je iznutra šuplja i ima mali, vitak cvijet sa žutim laticama na vrhu. Cvjeta do podneva, a zatim ostatak dana provodi zatvarajući se. Nakon cvatnje cvijet je trajno zatvoren, a vanjska strana cvijeta je zelena i obavijena žutim listovima.Lišće se nakon zatvaranja počinje sušiti. Nakon što se latice osuše, slijedi drugo cvjetanje maslačka. Drugi cvjetovi su bijeli, pahuljasti i sa sjemenkama. Tokom drugog cvjetanja, maslačak se razmnožava, a pahuljaste padobrane za koje je pričvršćeno sjeme vjetar raznosi, klijaju i ukorjenjuju se nakon dodirivanja tla.

Listovi maslačka rastu iz korijena i pravokutni su i nazubljeni. Boja listova može varirati od svijetlozelene kada je mlado do tamnozelene što ukazuje na starije listove. Korijen ove biljke je vretenast i skraćuje se na kraju vegetacije.

Za preradu maslačka
Postoji mnogo vrsta maslačka, sa čak 2290 vrsta, ali najpoznatiji i najrasprostranjeniji na našim prostorima je širokolisni maslačak. Ovu vrstu možete pronaći na kultivisanim poljima, pašnjacima i livadama. Iako postoji mnogo vrsta maslačka, nema velike razlike između različitih vrsta. Jedina razlika je veličina cvjetnih glavica, koje su manje na većim visinama. Oblik listova neznatno varira u zavisnosti od vrste. Neke vrste imaju mekše listove, dok druge imaju uže i žilave listove, u zavisnosti od klimatskih uslova u kojima rastu.

Širokolisni maslačak se može naći na livadama i pašnjacima. Ima prosječnu visinu od oko 20 cm i, kao i sve vrste maslačka, ima žute cvjetove i male listove. Pošto je široko rasprostranjen, moći ćete ga nabaviti u vašem području.

Berba i kupovina
Maslačak se ne sije kao zasebne biljke, iako je to moguće. Umjesto toga, berite na livadama ili pašnjacima daleko od naseljenih mjesta ili puteva. Za pripremu meda koriste se žuti cvetovi koji se beru kada je vedro i suvo vreme i pre podne dok su još otvoreni. Nakon branja cvijeće odmah iskoristiti i ne čekati više od 12 sati od branja do pripreme meda.

Nemoguće je kupiti cvijeće maslačka, jer se niko ne bavi prodajom takvih sirovina. Morate ubrati ili uzgajati svoje cvjetove maslačka.

Kako napraviti med od maslačka
Med od maslačka je poseban slatki zimski med upravo zbog toga što je proces pripreme dug i traje od 2 sata do 2 dana. Pikantan okus ovog meda nije za svakoga, pa će trebati neko vrijeme da se naviknete na njegovu konzumaciju.

Boja meda može varirati od tamno zlatne do tamno žute ili čak smeđe. Što je med svjetlije boje, to je čišći. Naravno, ove informacije o boji odnose se na med od maslačka koji proizvode pčele. Med koji pravite je bogatog okusa, umjereno slatkastog i ostavlja kiselkast, blago osvježavajući okus u ustima.

Okus i miris medu daju maslačak, koji je kao biljka inherentno gorak, pa budite spremni na mješavinu slatkog i gorkog.

Obavezno prvo učite, a onda se pripremajte!

Sterilizacija tegli
Domaći med od maslačka
Priprema domaćeg meda od maslačka nije tako jednostavna kao priprema drugih vrsta meda. Morat ćete uložiti malo truda, jer medu može biti potrebno i do 4 sata da se kuha. Zato se naoružajte sastojcima i strpljenjem.

Prije kuvanja morate odvojiti ubrane cvjetove maslačka, odnosno odvojiti latice od ostatka cvijeta, jer su vam latice potrebne samo za pripremu ovog meda. Zbog velikog broja potrebnih latica, priprema ovog dijela sastojaka oduzima najviše vremena.

Navedena količina sastojaka dovoljna je za čuvanje u tegli od 740 ml, ali zapamtite da količina meda zavisi od dužine kuvanja i postignute gustine, šolja treba da ima kapacitet od 330 ml. Voda će ispariti tokom kuvanja, tako da ćete dobiti količinu meda koja neće ispuniti vrh tegle.

SASTOJCI
4 šolje latica maslačka
4 šolje vode
2 i po šolje šećera
Pripremite se

Prethodno odvojene latice maslačka operite u hladnoj vodi i ocijedite u cjedilu.
Obavezno koristite šupljikavu kašiku koja je dovoljno tanka da latice ne bi skliznule u odvod.
Stavite latice i vodu u posudu i prokuhajte na šporetu.
Nakon što voda i latice proključaju, smjesu kuhajte 30 minuta.
Sklonite posudu sa šporeta i ostavite da odstoji najmanje 6 sati.
Prethodno ohlađenu smjesu ocijedite krpom ili cjediljkom. Odbacite latice, smjesu ili tekućinu preostalu nakon kuhanja vratite u posudu i kuhajte na šporetu.
Zagrijte tečnost na laganoj vatri dok ne proključa. Kada proključa, počnite dodavati šećer i stalno miješati dok se šećer potpuno ne otopi.
Kada se šećer otopi, smjesu prokuhajte. Tečnost mora da se kuva dok se ne zgusne, čak i do 4 sata.
Povremeno miješajte i provjerite koliko je tekućine isparilo, a koliko se meda zgusnulo.
Kada ste sigurni da je smesa dovoljno gusta, odnosno kada ste kašikom izduvali konce koji se cede u posudu, sklonite je sa šporeta.
Stavite teglu u rernu da se zagreje i steriliše, pa u nju sipajte med, poklopite i čuvajte na hladnom mestu.
Med od maslačka bez dodanog šećera
Zdravija verzija bez šećera koja najviše liči na prirodni med od maslačka napravljena je od pravog pčelinjeg meda. Prilikom pripreme koristite med neutralne arome kao što je cvjetni nektar ili livadski med. Navedena količina sastojaka je dovoljna za 1,5 kg meda od maslačka.

 

Preporučujemo